Kolmapäevases Riigikogu infotunnis küsis EKRE saadik Mart Helme kaitseminister Hanno Pevkurilt endise kaitseministeeriumi kantsleri Kusti Salmi jutu kohta, et Euroopas pidavat varsti puhkema suurem sõda.
Mart Helme: ” Lugupeetud härra Pevkur! Teie ministeeriumi endine kantsler Kusti Salm on väljaandele Bloomberg öelnud, et Euroopat ootab ees Ukraina sõjaga võrreldes oluliselt ulatuslikum sõjaline konflikt või sõda. Ja selleks on ka Eestil vaja oma sõjatööstus luua, oma relvatööstus luua. Ja et relvi läheb vaja igal juhul, kui me niisugust perspektiivi silmas peame.
Minu küsimus on, et kas see on härra Salmi oma mingisugune fantaasiamaailm või on valitsusel siiski informatsiooni sellest, et Euroopas on puhkemas suur sõda? Mind sellisel juhul huvitab, kes on selle sõja osapooled, millal see sõda võiks puhkeda, missugune positsioon selles sõjas saab olema Eestil, kas Eesti on see koht, kus seda sõda pidama hakatakse, koos võib-olla mõnede teiste naaberriikidega? Ühesõnaga, kas te kommenteeriksite palun Kusti Salmi väljaütlemist?”
Hanno Pevkur keeldus kommentaarist väitega, et Salm ei ole enam kantsler, vaid eraettevõtte töötaja. See pani Mart Helme üle küsima:
“Ega me vastust tegelikult ei saanud. Vastus oli ju selline, et meie luureorganid ei ole vastavat informatsiooni andnud. Küll me näeme aga seda, et tegelikult jutud sellest, kuidas NATO liikmesriigid peaksid saatma oma üksused Ukrainasse, jätkuvad. Seda on kord korranud ka praegu uues ametis meie endine peaminister Kaja Kallas. Ja see on ikkagi murettekitav selline lähenemine asjale, sest et kui me ikkagi võtame rangelt, siis NATO on kaitseorganisatsioon ja Ukraina ei ole NATO liikmesriik. Ükskõik mida me tulevikus silmas võime pidada, praegu ta NATO liikmesriik ei ole ja seetõttu NATO, kaitseorganisatsioon NATO liikmesriikide üksuste saatmine Ukrainasse tähendab ju tegelikult Venemaa ja NATO vahelist sõda.
Ja kas see võib-olla siis see, mida pidas silmas Kusti Salm? Ja kui me nüüd ikkagi võtame, et Kusti Salmi kolleegid uues ametis on endine kaitsejõudude juhataja Herem ja kaitsejõudude kõrge ametnik, kõrge ohvitser Palm ja sinna voolab kokku neid teisigi – minu teada on ka härra Terras seotud selle kaitsetööstuse rajamise ja edendamisega –, me näeme siin ikkagi tegelikult endiste kõrgete Eesti Kaitseväe ja ametnikkonna esindajate koondumist ja seisukohti, mida nad on väljendanud – analoogilisi –, et Ukrainat tuleb aidata kas või selle hinnaga, et NATO liikmesriigid saadavad sinna võitlema ka oma vägesid.
Nii et minu küsimus ikkagi on, et kas te võite praegu infotunnis, mida muide inimesed väga palju vaatavad, inimesi rahustada ja kinnitada, et Eestit sõda ei ähvarda, Eesti oma üksusi, ka sellesama blankoveksli näol, mille eelmisel nädalal Riigikogu kinnitas missioonide kontekstis, ei saada Ukrainasse oma sõjaväelasi sõdima ja et meie inimesed võivad rahulikult jõulusid pidada, oma viimaste veeringute eest jõulukinke osta ja helgelt, helge pilguga tulevikku vaadata. Aitäh!”
Pevkuri vastus selle kohta, et Salm olevat eraettevõtte töötaja, ei rahuldanud ka EKRE fraktsiooni esimeest Martin Helmet: “See nüüd küll ei olnud vastus, et töötab erasektoris ja ei pea vajalikuks kommenteerida. Esiteks, nende endine kantsler oli väga mõjukas inimene selles positsioonis, me kõik teame. Ja teiseks, ta töötab praegu riigikaitsetööstuses, mis ei ole tegelikult eratööstus Eestis, vaid elab ka avaliku sektori rahast suures osas.
Ja see on veel eraldi probleem, et meil kõrged riigiametnikud ja endised kõrged sõjaväelased maanduvad avaliku rahaga tehtud ettevõtetes. Aga paneme küsimuse püstituse sedapidi, et sa ei pea vajalikuks kommenteerida seda, mida ütles Kusti Salm, aga avalikkusel ja Riigikogu saadikutel on tekkinud küsimus, et on välja käidud seisukoht, et meil on tulemas suur sõda Euroopas.
Ja meie küsimus on, et on meil see info ja kas on tulemas ja tulemas meile Eestisse? Ei oma tähtsust, kes seda ütles, aga küsimus on ikkagi, ja sellele küsimusele, ma arvan, peaks andma vastuse.”
Pevkur vastust ei andnud, vaid hõikas loosungi: “Meie ülesanne on saata Venemaale heidutussõnum, et sõja alustamine NATO või Euroopa Liidu riikide suhtes oleks Venemaale hukatuslik.”
Allikas: Riigikogu stenogrammid