Fossiilkütustel baseeruvat energeetikat eitav Euroopa Liit kannatab üha enam rohepööre käes, sest alternatiivne “puhas” energeetika ei suuda varustatust tagada ning põhjustab ülikõrgeid elektrihindu.
ERR vahendab: “Norra juhtivad võimupoliitikud on avaldanud soovi katkestada kõrgete elektrihindade tõttu Norra võrguühendused Euroopaga, kirjutab Financial Times. Norra siseriiklikud elektrihinnad saavutasid sel nädalal kõrgeima taseme alates 2009. aastast.
Tuulepuudus Saksamaal ja Põhjamerel viis elektrihinnad Lõuna-Norras neljapäeva pärastlõunal 898 euroni megavatt-tunni kohta, mis on kõrgeim tase alates 2009. aastast ja peaaegu 20 korda kõrgem kui eelmisel nädalal.
Kriitikute sõnul on riikidevahelised ühendused põhjustanud Norras praegused kõrged hinnad. Samuti väidavad kriitikud, et Norra peaks saatma oma hüdroenergiast toodetud elektrit välismaale alles siis, kui on taganud madalad hinnad kodumaal – nii nagu riik toimis aastakümneid. Hüdroenergia moodustab 90 protsenti Norra energiatoodangust, ülejäänud umbes 10 protsenti tuleb tuuleenergiast.
Probleemid Norras tekitavad ärevust ka EL-i riikides, kes soovivad kasutada riigi hüdroelektrienergiat, et tasakaalustada energiahindu mandril. Norra tarbijad on kõrgete hindade eest mõnevõrra kaitstud, kuna valitsus maksab alates teatud hinnast 90 protsendi elektri eest.”
Elektri hind on ka Saksamaal saavutanud ajaloolise kõrgeima taseme. Neljapäeva õhtul (kell 17-18) oli börsil megavatt-tunni hind 936 eurot. Ka energiakriisi haripunktis ei tõusnud hinnad üle 900 euro.
Sellel arengul on oluline mõju suurtarbijatele, kes ostavad elektrit praeguselt turult. Selle näiteks on Saksimaal Riesas asuv Feralpi elektriterase tehas, mis lõpetas kolmapäeval tootmise suurenenud elektrikulude tõttu. Ka Essenis asuv metallifirma Anke GmbH laseb “Bildi” andmetel oma ahjudel hinnatippude ajal jahtuda.
Viimastel nädalatel on elektrihinnad Saksamaal olnud korduvalt ebatavaliselt kõrged. Vähese päikesevalguse ja tuulega päevadel ei piisa elektritootmisest tavahinnaga nõudluse rahuldamiseks. Sellistel juhtudel räägivad eksperdid “tumedast tuulevaikusest”.