Euroopas jätkub konservatiivsete jõudude ja massirändevastaste rahvuslaste naasmine poliitilisele võimumaastikule.
Austria president Alexander Van der Bellen tegi esmaspäeval parempoolse Vabaduspartei (FPÖ) juhile Herbert Kicklile ülesandeks uue valitsuse moodustamise. Koalitsioonikõnelused valitsuse moodustamiseks ilma Vabadusparteita lõppesid eelmisel nädalal tulemusteta.
Äärmusliberalist Van der Bellen ütles ajakirjanikele, et valitsuse moodustamise ülesande usaldamine FPÖ juhile “ei olnud kerge otsus”.
Rahvuslik erakond juhib esmakordselt kõnelusi Austria valitsuse moodustamiseks. Kui Kicklil peaks olema edu, saaks Austria esmakordselt pärast teist maailmasõda paremäärmuslaste juhitava valitsuse.
Immigratsioonivastane ja euroskeptiline Vabaduspartei võitis septembris parlamendivalimised 28,8 protsendiga häältest, ning tõrjus teisele kohale ametist lahkuva kantsler Karl Nehammeri konservatiivse Rahvapartei.
Oktoobris tegi president valitsuse moodustamise esimesena ülesandeks Nehammerile, kuna Rahvapartei teatas, et ei lähe Kickli juhitava Vabadusparteiga koalitsiooni ning teised erakonnad keeldusid koostööst FPÖ-ga täielikult. Katsed moodustada koalitsiooni ilma rahvuslasteta nurjusid uue aasta algul ning laupäeval teatas Nehammer tagasiastumisest.
Pärast Nehammeri teadet andis Rahvapartei märku, et on avatud valitsuse moodustamisele Kickli juhtimisel ning president ütles esmaspäeval pärast Kickiga kohtumist, et tegi talle ülesandeks pidada Rahvaparteiga kõnelusi koalitsiooni moodustamiseks.
Rahvuslased ja konservatiivid on varemgi koos valitsuses olnud, kuid eelmistel kordadel oli Vabaduspartei koalitsiooni noorem partner. Viimati olid Rahvapartei ja FPÖ koos valitsuses aastatel 2017-2019, kui Kickl oli siseministri kohal.
Kuivõrd “paremäärmuslasteks” tembeldatavad rahvuslikud ja immigratsioonivastased jõud koguvad populaarsus kogu migrantidest üleujutatud Euroopas, hakkab vasakpoolsete ja liberaalide loodud blokaad nende ümbert murenema. (AFP-BNS-UU)