Vana-aasta õhtul ETVs naisi ja emasid alandanud Draamateatri «etendus» näitas selgelt, mis on rahvusringhäälingu, teatrite ja kultuurkapitali maksumaksja raha eest ülalpidamisel untsu läinud, kirjutab riigikogu liige ja endine ERRi nõukogu liige Anti Poolamets (EKRE).
Näib, et seadused ja eetikakoodeksid on koostatud ainult lihtsameelsetele. Kui tahetakse iseenda kehtestatud reeglitest mööda hiilida, siis seda ka tehakse, muutes paari sõnakõlksu saatel Eesti kõige vaadatuma kanali kellegi väärdunud ideoloogia tööriistaks.
Tekib küsimus, kas teatritel ja ERRil, kes alatasa nuruvad riigi raha juurde, on raha ülejääk, lausa nii suur, et ei osata sellega enam midagi mõistlikku peale hakata? Kui eetrit täidetakse keldribaari tasemel meelelahutusega, siis on raske teist järeldust teha. Ka kultuurkapitali näitekunsti sihtkapital toetas inimväärikust alandavat lavastust, ajal, mil kriipsutatakse lastetoetusi maha sapise tõdemusega – raha ei ole ega tule!
ERRi seaduses on sõnaselgelt kirjas, et rahvusringhääling toodab ja vahendab saateid, mis väärtustavad perekonnal põhinevat ühiskonnamudelit. Kui mõned aastad tagasi ERRi nõukogu liikmena küsisin, kuidas ETV seda eesmärki ellu viib, suudeti ainukese saavutusena välja tuua sari “Lahutus eesti moodi”. Avalik irvitus ETV programmijuhtide poolt, kes ei ole häbenenud neile ebamugavaid seadusesätteid lihtsalt ignoreerida.
ERRi juhtkond ei ole oma vastutusest aru saanud. Teadlikult ja süstemaatiliselt ERRi seadust mitte täitnud juhid ei tohiks jätkata. Kui ERRi juhatuse esimees Erik Roose rikkujaid ohjeldada ei suuda, peab ta ise tagasi astuma.
Tekib küsimus, kas teatritel ja ERRil, kes alatasa nuruvad riigi raha juurde, on raha ülejääk, lausa nii suur, et ei osata sellega enam midagi mõistlikku peale hakata?
Loetumad uudised
ERRi uue maja ehitusele kuluvad miljonid. Kas raha nurutakse juurde selleks, et veelgi rohkem naisi alandada ja ajaloo halvimaid saateid eetrisse lasta? Kas rahvusringhäälingu nõukogu on vaja üksnes selleks, et riigikogu liikme palgale lisatasu teenida?
ETV peatoimetaja Urmas Oru ei leidnud läbikukkumisele muud vabandust, kui seda, et ETV näitab lisaks oma rikkalikule traditsioonilisele sisule ka noorte loomeinimeste teistsugust loomingut. «Tegemist oli kunstilise projektiga,» kommenteeris eetikanõunik Tarmu Tammerk. Eetikanõuniku ja peatoimetaja ainus nõuanne oli seega, et alaväärtuslikule projektile oleks pidanud tutvustusse lisama hoiatava märke häiriva sisu kohta või näitama teisel kellaajal. Kas hoiatusmärge, et kohe näidatakse rahva raha eest rämpsu, võimaldab ka edaspidi seadust rikkuda?
Käesoleva juhtumiga on selgeks saanud, et ERRis tegelik seaduse täitmise järelevalve ei toimi ning ETV kõrgepalgalise eetikanõuniku ülesandeks on olla pigem auru väljalaskja, kes omameheliku näpuviibutusega töötajate seaduserikkumisi vaiba alla pühib. Ka ERRi juhatuse liikme Mart Luige seletus, et ainult laste loopimise episood häiris inimesi, on kummastav.
Ka siis, kui enne Ukraina sõja algust tõstatasin ERRi nõukogus küsimuse, miks ERR laseb eetrisse madalaima kategooria putinistlikke sõjaseriaale, kehitati üksnes õlgu. Lisaks oli Luik väga mures, et nõukogu liikmed on ERRi nõukogust kitsast ringist teema välja viinud.
Käesoleva juhtumiga on selgeks saanud, et ERRis tegelik seaduse täitmise järelevalve ei toimi ning ETV kõrgepalgalise eetikanõuniku ülesandeks on olla pigem auru väljalaskja, kes omameheliku näpuviibutusega töötajate seaduserikkumisi vaiba alla pühib.
Sellised avaldused jätavad mulje, et juhatuse üle järelevalvet tegev nõukogu on tema nukuke, kes pole talle piisavalt lojaalne. Kas ei peaks olema vastupidi – mitte juhatus ei oma järelvalvajatele küsimusi, vaid nõukogu juhatusele? ERRi juhatus, kes peaks kõige eest vastutama, on võtnud sisse tavapärase korporatiivse ringkaitse, mille puhul mitte keegi ei tagasi ei astu ning mitte kedagi lahti ei lasta, vaid edaspidigi peetakse suurimaks karistuseks saamatuse ja rumaluse eest jõulupreemia ärajätmist.
Etendusest arvustuse kirjutanud Hans Alla märkis arvustuses tabavalt, et tegu oli labase sugusantide estraadiga. «Aga mida Drag Show´lt veel oodata?» küsis ta. Lavastuse vaatajate kohta avaldas ta arvamust, et küllap tõmbasid need tualetis kuldsete raamidega peegli serval kokaiinitriipu.
ERRi hea tava ei luba vulgaarsusi
Rahvusringhäälingu hea tava on kasulik lugemine – milline peaks olema kvaliteetne ajakirjandus. Seal räägitakse oma töös meisterlikkuse taotlemisest. Selle asemel nägime käpardlikkust kõikidel tasemetel.
Heas tavas öeldakse, et vastutus tähendab empaatiat ja tundlikkust ümbritseva reaalsuse ja ühiskonnas tekkivate ja arenevate keskustelude suhtes. Lisaks on öeldud, et hea maitse seostub avalikkuses üldiselt omaks võetud väärtustega, mis välistab vulgaarsuse, labasuse ja seksuaalse käitumise üksikasjad. Kas keegi suudab tõestada, et beebinukkude vastu maad virutamine Draamateatri “Drag Show’s” oli empaatiline ümbritseva suhtes? Kas seksuaalse käitumise üksikasju ei esitatud piisava kangusega? Kas mannetu, poolalasti laval karglemine ei olnudki vulgaarne?
Teatri- ja kunstikriitikute imal kiitus labasuse kultusele tuleb ilmselt sellest, et nauditi koos ERRis ikka veel mõningate tasakaalustatud ja erapooletu ajakirjanduse põhimõtteid eiravate poliitaktivistidega võimalust avalikkusele musta pori näkku pilduda. Ootan huviga, millal end naiste või laste kaitsjateks pidavad organisatsioonid lõpuks naiste alandamisele hinnangu annavad. Feministeeriumit jt ühinguid on aastaid riigi rahaga üle kullatud, ent kui naistele päriselt liiga tehakse, on riigi käepikendused vakka. Ka Lastekaitse Liidust pole midagi kuulda.
ERR ja Draamateater, on aeg keldribaarist välja tulla ja peatäis välja magada! Vähim, mida nüüd peaks tegema, on naiste ja emade ees vabandamine.
Anti Poolamets, Riigikogu liige (EKRE)