Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Aat Purje: Poliitilise peavoolu stampnarratiivid näivad langevat

-
15.01.2025
Aat Purje

Jälgin põnevusega, kuidas muutuv meediamaastik kujundab kõikjal maailmas uutmoodi poliitikat ja poliitilisi trende ning ühtäkki on toimunud pööre, kus sõnavabadus ja rahvale hääle tagasi andmine on osutunud populaarseks teemaks.

Praegu näib küll, et meediamaastik sellisel kujul nagu meie oleme seda osanud viimastel aastakümnetel defineerida, on kokku varisemas. Selle üheks silmapaistvamaks ilminguks on see, kuidas näivad langevat poliitilise peavoolu stampnarratiivid ja kui vihaselt reageerivad sellele need osapooled, keda need narratiivid toidavad.

Äsja käis maailma populaarseimal podcasteril, Joe Roganil, külas Meta juht Zuckerberg, kes tunnistas, et Bideni administratsioon survestas neid oma sotsiaalmeediaplatvormidel informatsiooni tsenseerima, seahulgas fakte, mille puhul nad teadsid, et need on tegelikult tõesed. Juhtum puudutas informatsiooni vaktsiinide kõrvaltoimete kohta.

Selle laines teatas Zuckerberg, et loobub faktikontrollist Facebookis, kuna see lahendus on olnud liiga poliitiliselt kallutatud. Lisaks laseb ta eemaldada Meta platvormidel erinevaid piiranguid immigratsiooni ja sugusid puudutavatelt teemadelt, mis võivad piirata inimeste vaba eneseväljendust. Muuhulgas põhjendab ta seda kõike sellega, et hiljutised USA valimised andsid selge indikatsiooni, et tuleb hakata prioritiseerima sõnavabadust.

Vastavad arengud Meta platvormidel järgnevad muudatustele, mille kutsus juba varasemalt ellu Musk oma X-i platvormil.

Tegemist on pööraselt põneva ajaga, mil me kuuleme Zuckerbergi profiiliga isiku poolt seisukohavõtte, millega veel äsja julgesid esineda üksnes need isikud, keda peavool liigitas paremäärmuslasteks. Vihakõneseaduse vastu on ju ikka ainult need, kes sügaval sisimas põlevad soovist vähemusi diskrimineerida, eksole?

Need, kelle võimu on aga aidanud kindlustada peavoolumeedia, tunnevad, et kontroll narratiivi üle libiseb käest. Ja nad on tulivihased. Näiteks endine prantslasest EL-i siseturuvolinik Thierry Breton on esinenud üleskutsetega keelata Euroopas X-i tegevus. Ja seda kõike ikka „demokraatia kaitsmise“ sildi all. Kuid nagu ütles Trumpi uude administratsiooni kuuluv Robert Kennedy Jr. – „ajaloos ei ole olnud aega, kus sõnavabadust tsenseerinud inimesed oleksid olnud head tüübid.“

Kui valitseva võimu või maailmakorra lagunemine saab toimuda oponeerivate ideede koondumise ja kollektiivse tegevuse kaudu, mida tsensuurivabam ühismeedia võimaldab senisest tõhusamalt, siis võib see tähendada, et oleme sisenemas täiesti uude poliitilisse ajajärku, kus võitjateks osutuvad need, kes austavad vaba sõna ja on näoga normaalsuse ning rahva poole. Seda muidugi seniks, kuni ühismeedia algoritmid seda võimaldavad. Ja neid arenguid me ka kõikjal maailmas hetkel vallandumas näeme.


Aat Purje
Pirita linnaosakogu liige
EKRE Ida-Tallinna ringkonna esimees