Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
03.05.2025 11:16
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Endine multikultiriik Rootsi plaanib sisserändajate jaoks kodakondsuse saamise raskemaks muuta

-
15.01.2025
2015. aasta rändelainega saabus Rootsi tohutu hulk migrante ja koos nendega ka Lähis-Ida klannimaffia.
© Scanpix

Euroopas võimule saanud konservatiivsed valitsused lõpetavad vasakliberaalse migrantide poputamise ja karmistavad reegleid, sealhulgas ka sotsiaaldemokraatide ajal riigi sisserändajatega üle ujutanud Rootsi, kus nüüd on võimul reaalsust tunnetavad poliitikud.

Rootsi valitsus teatas teisipäeval, et tahab karmistada Rootsi kodakondsuse omandamise reegleid, valitsuse tellitud uurimises soovitati tingimuseks seada muu hulgas seaduskuulekus ja pikendada perioodi, mil inimene peab olema riigis elanud.

Rootsi kodanikuks saamiseks peaks välismaalane olema elanud riigis vähemalt kaheksa aastat seninõutud viie aasta asemel ning läbima keeleeksami ja eksami Rootsi ühiskonna- ja väärtuste kohta, öeldi paremtsentristliku valitsuse tellitud raportis.

“Kodakondsus tuleb välja teenida, seda ei tohi tingimusteta jagada,” ütles rändeminister Johan Forssell Instagramis.

Forsselli sõnul aitab kodakondsus siduda “ühise Rootsi identiteedi” kaudu eri taustaga inimesi. “See on eriti oluline ajal, mil Rootsi on võtnud vastu sadu tuhandeid inimesi paljudest maailma paikadest,” ütles ta.

Rootsi parempoolne valitsus on võimule tulles pärast 2015. aasta suurt rändelainet sisserände- ja varjupaigareegleid järkjärgult karmistanud.

Forsselli sõnul on “ülioluline pidada alati selgelt meeles väärtusi, mis Rootsis kehtima peavad”.

“Tüdrukutel ja poistel on õigus ujuda ja jalgpalli mängida. Kui sa sellega ei nõustu, pole Rootsi sulle õige riik,” lausus minister.

Raportis soovitati karmistada ka “ausa elu” nõuet. See tähendab, et kodakondsuse omandamine muutuks raskemaks isikutele, kes on sooritanud väär- või kuriteo või kellel on tasumata võlgasid, ütles uurimist juhtinud Kirsi Laakso Utvik.

Raporti järeldused suunatakse nüüd eri ametkondadele ja pooltele läbivaatamiseks, misjärel koostab valitsus eelnõu. Raportis soovitati, et uus seadus jõustuks 1. juunist 2026. (AFP-BNS)