Kunagi avaldas portaal Uued Uudised loo Armeenia genotsiidist. Paari nädala jagu hiljem tuli toimetusele kiri Türgi saatkonnast – mitte kuri, aga türklaste seisukohta selgitav. See näitas, kui hoolega välissaatkonnad kohalikku meediat jälgivad.
On olemas nähtus, mida kutsutakse meediamonitooringuks ja mida teevad firmad, asutused, poliitikud, meedia – otsitakse välja kõik lood, mida on nendest teatud aja jooksul kirjutatud. Neist tehakse kokkuvõte, mis üldjuhul jõuab bossideni või vähemalt erialaametnikeni.
On päris kindel, et meediat monitoorib ka siinne USA saatkond, kellel on suured võimekused ja peagi ilmselt Trumpi-meelne diplomaatiline korpus. Sel teemal kirjutab sotsiaalmeedias Kai Brauer.
“Tõin praegu postkastist “Postimehe” ja esimene, millele pilk langes, oli esilehel suurelt kirjas, kus ajakirjanik võrdleb USA uut presidenti D. Trumpi hullunud vasikaga.
Tean, et on olemas rahvapärased ütlemised, aga kirjutatud seaduste kõrval on ka kirjutamata seadused. Ja ei maksa lootagi, et USA saatkonnas pole eesti keelt oskavaid töötajaid, kes annavad aru, mida kirjutavad meie ajalehed.
Aga me ju tahame USA-ga hästi läbi saada ja loodame nende kaitsealusteks olemist. Muidugi ei ole ma nii naiivne arvamaks, et see kohe Trumpi lauale jõuab, aga kõrvataha pannakse ikkagi.
Ehk ennast väärt ajakirjanduseks lugeva “Postimehe” ajakirjanikud võiksid teada ka mõningaid kirjutamata seadusi. Vastasel korral võib juhtuda, et loemegi “Postimehest”, et presidendiamet sobib mainitud härrale kui sadul sea seljas, sest ka see on rahvapärane väljend.”
Varsti võib juhtuda nii, et mõnigi Eesti poliitik saab selliseks nagu Eerik-Niiles Kross, keda venelased tahavad ja ameeriklased ei taha, nagu väljendus kunagi tema seltsimees Valdo Randpere.
Uued Uudised