Paljud ehk mäletavad veel, kuidas Nursipalu laskeala laiendamise puhul vastandati kohalikke ja kaugemaltkandi rahvast – vastavasisuliste lugude juures oli palju kommentaare pealinna paneelmajade elanikelt, kes ei suutnud mõista, miks nursipalulased ei taha “püha ürituse” jaoks oma põliskodudest loobuda.
Nüüd kordub see tuuleparkide kontekstis. Eesti Ekspress kirjutab: “Uuring: avalik vastuseis tuulikutele ei peegelda enamuse vaateid.” Mingite ilmselgelt “õige mõtlemisega” naisterahvaste poolt läbi viidud uuring viib jälle sellele rajale, kus oma õiguste eest võitlejaid tembeldatakse lollikesteks, kes ei saa aru, millist kasu neile pealesurutav areng neile annab, ning nende vastas on “arukas enamus”.
Tegu on tüüpilise ühiskonna vastandamisega, millega antropoloogia keskus on kaasa läinud – taas seltskond lojaalseid teadlasi, kes kinnitavad võimupoliitika “tarkust”. Ära kasutatakse neid inimesi, keda tuulikud otseselt ei puuduta, kelle seisukoht on seega neutraalne või vähemalt uuringuid lubav, ning vastandatakse nad inimestega, kellele tuulepargid tulevad piltlikult öeldes koduõuele.
Selline vastandamine on juba vana propagandamudel: on rumalad, kes on arengu vastu, ja on targad, kes näevad selles võimalusi. Muide, need viimased ei kipu seejuures ohtusid nägema või loodavad, et need on marginaalsed. Hea võrdlus oleks massimigratsiooniga: ühed näevad töökäsi ja “mitmekesisust”, teised aga sellega kaasnevat kultuurikonflikti, terrorismi ja kuritegevust. Lääne-Euroopa kogemus näitab, et viimastel on õigus, Saksamaal ja Rootsis on asjad eriti täbarad.
Siia sobib hästi hiljutine rahvaalgatus, mis nõuab tuuleparke sinna, kus elab jõukam võimupoliitikat toetav “eliit” ehk Viimsisse, Tabasallu ja mujale “uusarendustesse”, mille rahvas on ilmselt väga nõus tuuleparkidega Vinni valda, aga mitte Viimsi kõrge klindi otsa. Jama aga on nende tuugenitega nii siin kui seal.
Ekspressi loo puhul on eriline ka see, et autoriks on Erik Moora, kes juhtis meediasõda ka sundvaktsineerimise toetuseks. Ajakirjandus on taas poole valinud ega seisa “väikese inimese”, vaid võimupoliitiku ja ärimehe poolel.
Valitsus aga jätkab oma teerullipoliitikat, mis on riiki saatnud viimased kolm aastat – mitte ühegi valupunkti puhul ei otsitagi ühiskondlikku kokkulepet, vaid oma poliitika surutakse jõuga läbi ning selle vastased demoniseeritakse oma ihumeedia ja äraostetud teadlaste abiga.
Uued Uudised