Täna oli Riigikogus järjekordne näide, kuidas istungitesaalis reeglid lihtsalt ei kehti. On juba tavapärane praktika, et selles Riigikogu koosseisus spiiker Lauri Hussari (Eesti 200) juhtimisel ei edastata ministritele arupärimisi. Või kui edastatakse ministritele, siis arupärimisi ei panda päevakorda.
EKRE fraktsiooni esimees Martin Helme, kes juhtis nendele asjaoludele istungi alguses Hussari tähelepanu lisas ka, et spiiker on välja lülitanud nii kirjaliku küsimuse kui arupärimise formaadi, mis võtab ära opositsioonilt võimaluse täitevvõimu kontrollida selles funktsioonis, nagu opositsioonile on mõeldud.
Hussar teatas, et ta kriitikaga ei nõustu ning lähtub ainult töö- ja kodukorraseadusest, mille peale Martin Helmel tuli nentida järgmist:
„Ma kuulan seda juttu ja tuleb ikkagi meelde see teada-tuntud tõsiasi, et totalitarism on alati tujukas. Täna tahan, saab tulla peaminister vastama, sest ei ole võimkonda puudutav rikkumine või mittetäitmine, seaduste täitmine see, et ei võetud vastu pangamaksu, täna tohib.
Ja eelmine nädal või üle-eelmine nädal, võisid Riigikogu liikmed tulla enne valitsuse esindajat oma eelnõusid ja arupärimisi üle andma, aga mõni päev ei või. Siin ei ole midagi muud ütelda – totalitarism on alati tujukas, kuidas parasjagu Hussaril tuju on.“
Martin Helme kirjeldas, et varasemates koosseisudes on arupärimised või kirjalikud küsimused tagasi lükata vaid juhul, kui need olid ülejala vormistatud, sisusse ei sekkutud mitte kunagi ning võttis oma etteheited teravalt kokku:
„See on olnud pigem erand ja pigem haruldus, et Riigikogu juhataja ei saatnud neid küsimusi ministrile edasi. Te sekkute kogu aeg sisusse, vaatate meile sealt siira pilguga otsa ja ütlete: aga teie küsimus ei vastanud paragrahvile ja ma ei lasknud seda edasi. Vaat, see ongi see totalitaristi tujukus ja see on lihtsalt häbiväärne. Te olete hävitanud Riigikogus normaalse toimiva parlamentaarse demokraatia ja opositsiooni võimaluse teha täitevvõimu üle kontrolli ja juhtida tähelepanu vigadele ja pakkuda välja paremaid alternatiive. Ja see on, see on lihtsalt nii mage, nii kohutav, et ma ei tea, kuhu te pärast puldist lahkumist häbenema lähete, aga peaks minema.“