Täna kohtusid Riigikogu EKRE fraktsiooni liikmed OSCE/ODIHR (Euroopa julgeoleku- ja koostööorganisatsiooni demokraatlike institutsioonide ja inimõiguste büroo delegatsiooniga), kes tulid siia EKRE algatatud kirja peale missioonile, et tutvuda e-valimiste korralduse õiguspärasusega ja anda hinnang meie e-valimistele.
Missiooni koosseisu kuuluvad ekspert Ardita Driza Mauer Shveitsist, ekspert Marla Morry Kanadast ja ODHIRi valimisnõunik Goran Petrov, kes kuulasid tähelepanelikult EKRE esimehe Martin Helme esitlust, tehes hulgaliselt märkmeid. Näiteks siis, kui tuli jutuks, et meie e-valimised ei ole ühetaolised, seega põhiseadusevastased ja valitud parlament ning kohalike omavalitsuste volikogud on seega illegitiimsed. Põhiprobleemid on ka e-valimiste tulemuste kontrollitavuse puudumine, ebaturvaluisus, samuti mittetäielik sõltumatu auditeerimise ja vatalemise süsteem.
OSCE ja ODIHRi esindajad saabusid Eestisse tänu EKRE poolt koostatud kirjale, mille saatis mullu septembris Riigikogu juhatuse liikmena Arvo Aller.
ODIHR teavitas 13. jaanuaril välisministeeriumit kolmeliikmelise ekspertmissiooni käivitamisest, kavatsedes kohtuda muuhulgas Riigikogu juhatuse ja põhiseaduskomisjoni liikmetega ning fraktsioonide esindajatega, samuti valimiskomisjoni ja valimisteenistusega, õiguskantsleri ja riigikohtuga ning mitme teise ametiasutuse ning valitsusvälise organisatsiooni ja eksperdiga.
ODIHR kaalus ka Euroopa Nõukogu Veneetsia Komisjoni kaasamist hinnangu koostamisse, kuid konsultatsioonide tulemusel otsustati seda antud hetkel mitte teha.
ODIHRi poolt sõnastatud üldeesmärgiks on kujundada Eesti e-valimiste süsteemi õiguslik hinnang koos soovitustega.
Riigikogu aseesimees Arvo Aller (EKRE) taotles oma mullu septembris saadetud kirjas OSCE-lt hinnangut e-valimiste süsteemile, Riigikogu ülejäänud juhatuse liikmed (Lauri Hussar ja Tooms Kivimägi) ei olnud nõus seda eelnõud istungite saali parlamendi ette saatma.
Kuigi pöördumisel oli algselt all nõutud 21 allkirja, jäi pärast Reformierakonnaga liitunud Alar Lanemani allkirja tagasivõtmist sinna üks allkiri vähem. Siiski on õigus ka Riigikogu juhatuse liikmel eraldi pöörduda Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) demokraatlike institutsioonide ja inimõiguste büroo (ODIHR) poole taotlusega hinnata Eestis kasutatava e-valimiste süsteemi vastavust demokraatlike valimiste põhimõtetele. Ja seda õigust EKREt esindav Riigikogu juhatuse liige Arvo Aller ka kasutas.
Varem on ODIHR olnud e-valimiste süsteemi suhtes kriitiline. Muu hulgas toodi 2023. aasta Riigikogu valimiste järgselt esile, et Eestis tuleks teha pingutusi e-valimiste usaldusväärsuse suurendamiseks.
Fotol: OSCE missiooni liikmed, keskel ODHIRi valimisnõunik Goran Petrov