Maxima Eesti leedulasest peadirektor Vygintas Šapokas rääkis rahvusringhäälingule antud usutluses, et nad toovad töötajaid Ida-Virumaalt ja nende eesti konkurendid teevad sama. Iga päev sõidab Ida-Virumaalt Tallinnasse tööle 150 inimest.
“Samuti toome inimesi Lätist ja oleme huvitatud töötajate toomisest Ukrainast. Me juba räägime ettevõtetega, kel on plaanis sealt töötajaid tuua. Mida ma igatsen ja loodan, on mingid otsused valitsuselt. Mitte igaüks Eestis ei saa olla IT-spetsialist. Samal ajal räägin oma kolleegidega teenindussfäärist – hotellid, kohvikud, restoranid jne – kõigil on sama mure, et ei leita piisaval hulgal töötajaid. Sellest on juba saanud takistus äri arendamisel. Loodan, et valitsus jõuab punkti, kus võetakse vastu mingeid otsuseid, sest riik vajab hädasti värsket tööjõudu,” rääkis Šapokas.
Ta on veendunud, et teistest riikidest tulijatele peaks reegleid pisut pehmendama, rohkem võimaldama lühiajalist töötamist ja tegema selle paindlikumaks – näiteks võimaldama kolme- või kuuekuulisi tööviisasid ilma eriliste täiendavate nõudmisteta. “See on eriti akuutne küsimus Eesti-taolisele väikeriigile, kust 100 000 inimest on välismaale tööle ära läinud. Lätis-Leedus on mure analoogne, kuigi Leedus on olukord kõvasti parem,” teab Maxima tippjuht.
Sageli arvatakse, et kui te inimesi tööle ei leia, siis tõstke palka ja leiate need inimesed. Aga majanduses ei käi need asjad nii lihtsalt – kui meie tõstame palka, siis tõstavad ka konkurendid palka ja lõpuks on meil kõigil ühesugune, pisut kõrgem palgatase sama hulga töötajatega. Seetõttu peame me pigem otsima tõhusust ja kvaliteeti, tegema protsessid lihtsamaks, et vajaksime vähem töökäsi. Majanduses on kõik omavahel seotud. Kui tõstad kassiiri palka, siis lühiajaliselt võib see tõesti inimesi teistest valdkondadest tööle meelitada. Valdkonnad, kust tööjõud teenindusse ära liigub, tõstavad pärast tekkinud tööjõupuudust mõne aja pärast omakorda palku ja need kassiirid on meilt jälle läinud,” selgitas Šapokas.
Ta pelgab, et Eesti on sisenemas inflatsioonitsüklisse. “Ühelt poolt tõstame palku, teisalt aga tõstame makse ja lõpuks on meil küll kõrgemad palgad, aga inimesed ei muutu rikkamaks, sest hinnad kerkivad samuti ja nad saavad ikka osta sama hulga kaupu. Me näeme Eurostati uuringust, et Balti riikides on inflatsioonitase kõrgeim, seega tunnetatav palgasurve tõstab lisaks palkadele ka kaupade hindu, kuid ei tõsta tootlikkust. Kui saaksime välismaalt töötajaid juurde tuua, kes ei survesta meid palgakasvule, siis me saaksime selle inflatsioonitsükli peatada. Selle tulemusel saaksid tootjad investeerida palkade asemel seadmetesse, tõsta tootlikkust ja jõuda sellega viimaks Skandinaavia riikidele järele,” usub Maxima Eesti juht.
“Harjumaal töötav Maxima kassapidaja-müüja teenib kuus 500-710 eurot kätte,” lisas ta.
ERR/UU