Duoplays jookseb juba üsna eakas seriaal NCIS, mis näitab USA mereväe mõrvauurimisrühma tööd. Kes on seda sarja pikemalt jälginud, see on märganud ka üsnagi suurt korruptsiooni sealsetes relvajõududes ja jõustruktuurides toimuvaid seaduserikkumisi.
Muidugi saab selle peale öelda, et see on kõigest film. Aga seda on näidatud kogu maailmas ja kui sarjas kirjeldatud sündmustel poleks mitte mingisugust tausta, siis ei lubaks USA riiklik propaganda sellist seriaali üldse näidatagi – sest siis oleks see riigi maine kahjustamine väljamõeldistega.
USA-s aga on korruptsioon suur probleem. Seda näitab kasvõi fakt, et ametist lahkunud president Joe Biden andis armu paljudele oma sugulastele, sealhulgas poeg Hunterile. Armu ei saa anda kellelegi, kes pole seadust rikkunud. Ja üks USA president jäi ametist ilma, sest laskis oma poliitilisi oponente pealt kuulata (nn Watergate afäär).
Seega võib konstanteerida, et maailmas pole riike, kes ei maadleks korruptsiooni ja seaduserikkumistega riiklikes süsteemides. Üks riik väidetavalt siiski on, ja selleks olevat Eesti.
Viimati oli see justiitsminister Liisa Pakosta, kes väitis, et Eestis olevat kapos, prokuratuuris, kohtutes, ametkondades ja ministeeriumides kristallpuhtad ja üdini ausad inimesed, keda paha EKRE kiusab. Riik ise on sügavas kriisis, aga ametnikkond on meil lausa inglikesed. Pole ei riigiprokurör Taavi Perni, kelle Harju maakohus kõrvaldas kohtuprotsessilt, kuna prokurör rikkus kahtlustatava kaitseõigust ning vassis kriminaalasja materjalides. Pole meil maksu- ja tolliameti tolliosakonna juhi Eerik Heldna ning politsei- ja piirivalveameti peadirektori Elmar Vaheri skandaale jne.
Tegelikult on skandaalid saatnud peaaegu igat ametkonda, ministeeriumi ja riigiettevõtet, kaitseväest kuni Eesti Energiani, kümlaost kuni kiirtestideni. Aga endiselt liigub ringi linnalegend ametkondade kristallpuhtusest ja ametnike piiritust aususest. Muidugi on neis struktuurides tohutul hulgal ausaid inimesi, kes tahaksid õiget asja ajada – aga korruptandid rikuvad kõik ilusa ära, eriti kui nad on kõrgete kohtadel.
Pakosta moodi ametnike kaitsmine on üks osa ringkäendusest, kus kellegi vahelejäämisel moodustub kohe omade ringkaitse ning minnakse rünnakule süüdistajate vastu. Parim kaitse on ju rünnak. Selline püsiriigi koondumine on korruptiivne ja ohtlik demokraatlikule ühiskonnale, eriti Eesti-suguses riigis, kus tsiviilkontroll jõustruktuuride üle on pigem formaalne ja fiktiivne.
Üks tähelepanek sotsiaalmeediast: Eestis on vihaõhutus ainsa erakonna vastu, kes nõuab tsiviilkontrolli kehtestamist kogu süva- ja püsiriigi üle, sedavõrd hulluks aetud, et tõenäoliselt on ka valimissüsteem täis vihkamisest pimestatud inimesi, kes on valmis rikkuma kõiki seadusi, et EKRE ei pääseks võimule (e-valimised on hea võimalus).
Nii et kui vaatate tavalisi seiklusfilme korruptsioonist USA sõjaväes või poliitikas, siis võite selle kindlalt üle kanda ka Eesti institutsioonidesse – ilmselt toimub sama “kamm” ka siin.
Uued Uudised