Kolmapäevases Riigikogu infotunnis tõstatas EKRE fraktsiooni saadik Anti Poolamets oma küsimuses peaminister Kristen Michalile üles “läänelike väärtuste” teema, kus liberaalse Euroopa ja konservatiivse Ameerika seisukohad lähevad nüüd täiesti lahku.
Kõigepealt aga võttis Anti Poolamets üles varasema teema: “Täna tuleb palju juttu õigeusu kirikust ja siin tuli mulle meelde, kuidas Moskva õigeusu kiriku registreerimine Eestis oli Siim Kallase valitsuse esimene katse soojendada üles Eesti seni jahedad suhted Venemaaga, ja see oli 2002. aastal. Ja see oli aeg, kui mitmeid kirikuid anti Moskva patriarhaadi alla, mis oleks võinud minna mõistagi Eesti õigeusu kiriku alla. Ja muidugi on jahmatav, kuidas te Mart Helme aruteludele NATO tuleviku üle kleebite mingit 9. maid külge. Igavaks läheb, tõesti väga igavaks, kui teil argumentide varus on neid nii vähe alles jäänud, sest NATO tuleviku üle arutavad praegu kõik suuremad ja väiksemad väljaanded.”
Ta jätkas: “Aga nüüd läänelike väärtuste juurde. Nimelt, USA asepresident rõhutas Münchenis korduvalt sõnavabaduse tähtsust. Ja tsiteerin: “Teha tuleb rohkem kui demokraatlikest väärtustest ainult rääkida, nende järgi tuleb ka elada.” Ja ta viitas USA praegusele presidendile, kes hakkab väga selgelt sõnavabaduse eest ka seisma. Ja ütles, et: aga mina pelgan, et sõnavabadus on taandumas, ja, mu sõbrad, mure on, tõde on selles, et kõige kõvema häälega on tsensuuri nõudnud minu kaasmaalased, Ameerika Ühendriikide esindajad, mitte see pole lähtunud Euroopast.
Ehk siis, Trumpil on täpselt vastupidine seisukoht ja see on päris teravaks ajanud paljude Euroopa riikide ja USA suhted. Aga teil on ikka veel vihakõne seadus laual siinsamas komisjonides, nii et mind huvitab see, et kuidas te kommenteeriksite USA asepresidendi muret demokraatlike väärtuste pärast Euroopas ja kas te kavatsete ka selle tsensuuriseaduse, vaenukõne seaduse seisma panna, sest muidu te satute ka ju nõrgeneva demokraatiaga riikide hulka.”
Kuna Michal jäi oma “liberaalsete väärtuste” juurde, jätkas Anti Poolamets: “See vastus näitas, et te ei võta sugugi tõsiselt seda, mida meie tähtsaim liitlane võtab tõsiselt, ja panete sama vana plaadi peale. Aga olukord on tõsine. Euroopa ei suuda mõistagi neid teemasid adekvaatselt käsitleda. Ta ei suuda Trumpi soovi 5%-le tõsta oma kaitsekulusid, ta ei suuda seda täita, see on ettenähtav rõhuva enamiku riikide hulgas, ja samamoodi tõrjub tagasi kriitikat sõnavabaduse ahistamise teemal.
Miks te seda teete? Te olete miskipärast toonud selle seaduse meile siia. Jah, kui me räägime olukorrast enne teie vihakõneseadust, mida te kätte hõõrudes proovite meil läbi suruda, on olukord mõistagi palju parem ja me oleme adekvaatsed oma sõnavabaduse olukorra puhul mitmes mõttes, aga niipea kui see kehtestatakse, tulevad samasugused protsessid nagu need, millele Vance viitas, samasuguseid kiusud. Ma ei hakka neid ette lugema, aga te minu uskumise järgi lugesite selle kõne läbi. Ta tõi väga reaalseid näiteid, kus inimestele minnakse ukse taha täiesti tühiste teemade pärast ja hakatakse neid arreteerima lihtsalt oma kõige lihtsama sõnavabaduse kasutamise pärast.
Ja nüüd – me oleme ju aastaid vaielnud selle üle teie erakonnaga, et mingit vaenukõneseadust pole vaja – te ikka õigustate seda siin. Ma olen täiesti veendunud, et seda märgatakse. USA saatkond teeb ka oma demokraatiaindekseid – kus surutakse sõnavabadust maha ja kus mitte. Ja sellel on tagajärjed. Me peame oma liitlasi hoidma, sest minu teada me tahame ikka olla hea demokraatlik riik, mitte see, kes sõnavabadust ja demokraatlikke väärtusi maha surub. Ehk siis kas teil on ideid, kuidas tõestada, et me loobume sellest seadusest?”
Anti Poolametsa toetas Mart Helme, kes heitis peaministrile ette ka ebaviisakust: “Võiks ju diskuteerida ja debateerida solvamata, aga miks te siis mulle seda üheksandat maid siin nina peale viskate? Ma ei tea, et mul oleks mingisugustki kokkupuudet üheksanda mai tähistamisega kogu minu elu jooksul olnud. Nii et, palun, te võiksite selle sõna tagasi võtta ja sõna otseses mõttes oleks ikka viisakas vabandada.
Ei vasta tõele, et ma tähistan üheksandat maid, ei vasta tõele. Sellised solvangud on sealt peaministri positsioonilt magedad, labased, kohatud, alatud, ja võime veel teisigi epiteete leida.
Aga mis puutub vabadusse, siis ausalt öeldes te panete siin kõigega tuima ja panete selle vabaduse teemaga ka tuima. Me oleme ju näinud väga hästi, kuidas meil inimesi tühistatakse, alates näiteks Tõnis Mägist, kui ta kuskil mingeid kontserte tegi, Hortus Musicusest, mis on nüüd välja visatud ka Eesti Kontserdi katuse alt, ja meil tühistamisnäiteid on küllalt. Inimeste tühistamine ideoloogilistel alustel, tulemüüride ehitamine ideoloogilistel alustel, EKRE ei kõlba kuskile, EKREiidid ja nii edasi ja nii edasi.
AfD-le tuleb tulemüür teha, nad ei esinda õigeid seisukohti, mis sest, et 20 protsenti valijatest praegu Saksamaal neid toetab. See kõik ei ole vaba ühiskond. See ei ole vaba ühiskond ja praegu paljastatakse seda. USAID-i rahastamisskeemide päevavalgele toomine näitab ju väga hästi, mismoodi kogu seda propagandatööstust teatud inimeste ja teatud poliitiliste jõudude vastu on rahastatud. Täpselt sama on Euroopas. On olemas selline asi nagu kodanike võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste programm, CERV lühendatult, mis on, ma ei oska nüüd täpselt öelda, sadade miljonite eurode eest rahastanud propagandat, sealhulgas Eestis.
Eestis on nende üheks vahendusfirmaks KÜSK ehk Kodanikuühiskonna Sihtkapital. Ja on ka teisi, Inimõiguste Keskus näiteks. See kõik ei ole vaba ühiskond. Vabas ühiskonnas rahastataks sama CERV ka näiteks Uusi Uudiseid ja Objektiivi, aga mitte ainult mingisuguseid peavoolu ideoloogilisi organisatsioone, see on vaba ühiskonna tunnus. Tunnistage, Euroopas on vabadusega probleeme ja J.D. Vance ehk James David Vance osutas neile väga õigesti, teravalt, ja see peaks teid ka mõtlema panema.”