Reformierakonna, sotside ja Eesti 200 valitsuse nurjunud majanduspoliitika on juba sundinud paljusid ettevõtjaid Eestis lõpetama ja/või mujale kolima ning Trumpi-Ameerikas paranev majanduskeskkond võib seda veelgi õhutada.
BNS vahendab: “Luminori peaökonomisti Lenno Uusküla sõnul mõtlevad Euroopa ettevõtted aina enam tootmise USA-sse viimisest ning ka Eesti ettevõtteid võib oodata sama tee.
„USA turg on endiselt atraktiivne – majandus on heas seisus, nõudlus kasvab ning USA dollari tugevnemine soodustab eksporti. Samas tekitavad muret võimalikud tollitariifid,“ ütles Uusküla.
Eksperdi sõnul on Donald Trumpi jaoks probleemiks kaubandusdefitsiit – USA ostab Euroopast rohkem kaupu kui Euroopa USA-st – kõige rohkem on pinnuks silmas autotööstus ja põllumajandus. Sestap on 25-protsendilised tollitariifid Euroopale ka kõne alla tulnud.
Uusküla hinnangul on Donald Trumpi tariifipoliitika suurendanud maailmamajanduses ebakindlust. Mehhiko ja Kanada suhtes rakendati 25 protsendi suuruseid tariife, Hiina elektriautode tariif on juba eelmise presidendi ajast 100 protsenti. Euroopal on veel võimalus pääseda väiksemate tollidega kui Mehhiko ja Kanada. „Lõpptulemus kaubanduskonfliktis sõltub aga suuresti meie suhtelisest positsioonist ning kuidas Euroopa Liit kaubanduspiirangutele vastab,“ ütles Luminori peaökonomist.
„Tollid muudavad USAsse eksportimise keerulisemaks eelkõige ettevõtetele, kelle kasumimarginaalid on madalamad ja kes ei saa USA turul hinda tõsta. Oodatavate tollide tõttu on USA dollar juba kallinenud ning tõenäoliselt kallineb veelgi, mis hetkel leevendab Eesti eksportijate olukorda ja aitab ka siis, kui tariifid kehtestatakse,“ lisas Uusküla.
Statistikaameti andmetel on Eesti eksport USAsse viimase aasta jooksul tunduvalt kasvanud, muutes USA Eesti olulisuselt kuuendaks ekspordi sihtriigiks eelmise aasta viimases kvartalis, moodustades meie eksportist 4 protsenti. Eesti ettevõtete eksport 2024. aastal on mitmekesine: 36 protsenti moodustavad elektriseadmed, keemiatoodete ja mineraalkütuste osakaal on ligikaudu 10 protsenti, puit ja puidutooted moodustavad 8,4 protsenti ning optika-, mõõte- ja täppisinstrumendid 7,7 protsenti. Ka Eesti kaupade eksport USAsse on suurem kaupade impordist USAst.
„USA ülemaailmne kaubandussidemete lõhkumine jätkub ning see ei tee Eesti ettevõtete elu lihtsamaks, kuid võib avada uusi võimalusi. Suured Euroopa ettevõtted on juba plaane tegemas, kuidas tootmist USAsse viia, ka Eesti ettevõtetel võib olla ees sama tee. Kuna Eestis tootmine ei ole enam nii märkimisväärselt odavam, siis võib kaubandus asenduda välismaiste otseinvesteeringutega,“ märkis Uusküla.”
Lisaks kirjutab Õhtuleht: “Kundas puitmassi tootva Estonian Celli juhtkond pole varjanudki, et Eesti elektrihinnad on nördimapanevalt kõrged. Pidevaks töötamiseks mõeldud tehas pani korduvalt elektri tipuhindade ajal tootmise kinni. Kui nüüd EstLink 2 purunemise järel elektrihind jälle üles hüppas, tuli tehase omanikfirma juht Sebastian Heinzel Eestisse lihtsa sõnumiga: kui asjad ei muutu, paneb ta tehase kinni.”