Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
03.04.2025 12:43
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

EKRE esitatud eelnõu Nordica uurimiskomisjoni moodustamiseks läbis esimese lugemise

-
11.03.2025
Evelin Poolamets

Riigikogu Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon esitas eile eelnõu Riigikogu uurimiskomisjoni moodustamiseks Nordica tegevuse lõpetamisega seonduvate asjaolude uurimiseks”. Seda tutvustanud Evelin Poolamets põhjendas selle vajadust juhtimisvigade tõsiduse ning Nordicasse varasematel perioodidel suunatud märkimisväärsete investeeringutega.

Poolamets: “20. novembril 2024. aastal teatas Nordic Aviation Groupi juhatus, et lõpetatakse lennufirma tegevus ja esitatakse Nordic Aviation Group AS-i ja Regional Jet OÜ pankrotiavaldus. Ettevõtte nõukogu esinaise Kadri Landi sõnul tuli teade pärast seda, kui potentsiaalne investor informeeris neid, et ei kavatse tehingu liigsete riskide tõttu erastamisega jätkata.

Tulenevalt juhtimisvigade tõsidusest ning Nordicasse varasematel perioodidel suunatud märkimisväärsetest investeeringutest, on vajalik otsekohe moodustada Riigikogu uurimiskomisjon. Uurimiskomisjoni enda usaldusväärsuse ja laiapõhjalisuse tagamiseks peaks sinna kuuluma igast Riigikogu fraktsioonist vähemalt üks esindaja.

Komisjoni ülesanded on selgitada välja, miks riik ei suutnud läbi viia järjepidevat kontrolli Nordica tegevuse üle ja tuvastada juhtimisvigu. Selgitada välja, kas Nordica ja temaga seotud ettevõtete juhtorganite liikmed on tegutsenud vastavuses äriseadustikus toodud nõuetele, sealhulgas nõudele täita oma kohustusi korraliku ettevõtja hoolsusega. Selgitada välja, kas vastutava ministeeriumi ja selle ametnike tegevus on peale Nordicaga seotud probleemide ilmnemist 2023. aastal lähtunud Eesti Vabariigi huvidest. Selgitada välja, kas juriidiliselt on võimalik ettevõtte juhtkonda panna vastutama tekkinud juhtimisvigade eest. Selgitada välja, kui palju on Nordica juhtimisvead riigile täiendavalt maksma läinud ning kelle süül on need kulud tekkinud. Selgitada välja, millised kulutused jäävad pankrotivara erastamisel riigi kanda. Töötada koostöös ekspertidega välja plaan Nordica ja seotud ettevõtete tegevuse lõpetamiseks viisil, mis on Eesti Vabariigi seisukohast kõige kasulikum.

Komisjon esitab oma uurimistöö lõpparuande Riigikogule. Ja kuna eelnõu on juba varasemalt sisse antud, siis nähtavasti peab tähtaega pikendama.

Kui nüüd pisut peatuda Nordica tegevusel, siis Nordica endise juhi Erki Urva hinnangul said Nordicale saatuslikuks juhtimisvead ning ettevõte ei arvestanud riske, mis kaasnesid liiga kiire laienemisega. Aga ettevõttele esialgu seatud eesmärgid Nordica täitis ära. Erki Urva juhtis Nordica 2019. aastast kuni 2002. aasta alguseni. Ta sõnas, et tema lahkumise ajal jõudis ettevõte ka esimest korda kasumisse. Koroonast tuli ettevõte Urva sõnul edukalt läbi. Kui see mööda sai, hakkas jälle areng peale ja praegu ettevõtte lõpu üheks peamiseks faktoriks Urva sõnul sai SAS-iga koostöö. Kui see koostöö oleks jätkunud, oleks ettevõtte võinud ka edasi tegutseda.

Riigikogu EKRE fraktsiooni esimehe Martin Helme sõnul ei ole Nordica pankrot olnud vältimatu, vaid meie rahvuslik lennufirma hakkas alla käima siis, kui Reformierakond 2021. aastal alguses võimu üle võttis ja praegune peaminister Kristen Michal oli majandusministriks saanud. “Kahtlustame, et see on olnud teadlik tegevus ja eesmärk on olnud riiklik lennufirma auti mängida, et keegi saaks selle soodsalt erastada, ja seejuures jääksid kulud maksumaksjale,” lausus Helme.

Ja selle loodava komisjoni ülesandeks olekski välja selgitada, miks riik ei suutnud läbi viia järjepidevat kontrolli Nordica tegevuse üle, et tuvastada juhtimisvigu, selgitada välja, kas Nordica ja sellega seotud ettevõtete juhtorganite liikmed on tegutsenud vastavuses äriseadustikus toodud nõuetega. Kui 2023. aastal oleks lähtutud Eesti Vabariigi huvidest, siis oleks probleemid ka varasemalt ilmnenud. Samuti on komisjoni eesmärk töötada koostöös ekspertidega välja plaan Nordica ja seotud ettevõtete tegevuse lõpetamiseks viisil, mis oli Eesti Vabariigi seisukohast kõige kasulikum.”

Kuigi Riigikogu juhtivkomisjon tegi ettepaneku see eelnõu tagasi lükata, läbis see häältega 38-35 esimese lugemise ning jäi menetlusse.