Pikki aastaid Eesti peavoolupoliitikas õhutatud Trumpi-vastasus on viinud selleni, et suhted Ameerika uue administratsiooniga on minimaalsed ning uudistest võib järeldada, et suheldakse peamiselt demokraatidega või Trumpi-vaenulike vabariiklastega.
BNS kirjutas eelmisel nädalal: “Välisminister Margus Tsahkna on teisipäeval ja kolmapäeval visiidil Ameerika Ühendriikide pealinnas Washingtonis. Visiidil toimuvad kohtumised USA Kongressi senaatorite ja rahvaesindajatega ning mõttekodalastega, teatas välisministeerium BNS-ile. Kohtumiste teemadeks on muuhulgas Venemaa agressioon Ukraina vastu ja Euroopa julgeolekuga seonduvad küsimused.”
Esmaspäeval kirjutab BNS: “Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees Kalev Stoicescu alustab esmaspäeval Washingtonis kohtumisi Ameerika Ühendriikide Kongressis, et tugevdada liitlassuhteid ja kollektiivkaitset ning selgitada Eesti jõupingutusi.
Stoicescu ütles, et soovib kohtumistel Kongressi liikmete, aga ka administratsiooni ja mõttekodade esindajatega rääkida nii Atlandi-üleste suhete seisust kui ka Ukraina toetamisest. Stoicescu kohtub Washingtonis mitmete Esindajatekoja liikmetega ning osaleb Kongressis koos mõttekojaga Atlantic Council korraldataval ümarlaual. Pentagonis on tal plaanis kohtumine Euroopa ja NATO poliitika peadirektori Alton Bulandiga.”
Ilmselgelt kohtus Tsahkna ja kohtub Stoicescu peamiselt opositsiooniliste demokraatidega, kes vähemalt 2029. aastani USA poliitikat ei suuna, küll aga ussitavad Trumpi vastu ning Eesti poliitikud löövad selles kaasa, nagu Gruusiaski. See aga tähendab, et Eesti võimupoliitikud ei suuda Ameerikas tutvustada ja läbi suruda Eestile vajalikke otsuseid.
USA saatkond on ilmselt juba ammu monitoorinud Eesti valitsuse seisukohti Trumpi osas, leidnud siinse välispoliitika ja meediaruumi Trumpi-vaenuliku olevat ja seetõttu võetakse Eesti võimupoliitikuid Washingtonis haruharva vastu. Nii on Reformierakond, sotsid ja E200 Eesti julgeolekulised huvid ideoloogiliselt maha mänginud.
EKRE esimees Martin Helme käis uue Ameerika presidendi ametissemääramisel, kes teatas pärast tseremooniat kohe, et on ainult kaks sugu, mees ja naine. Seega pole Eesti ministritel, nagu kümnetest soovariantidest rääkivatel Liisa Pakostal ja Kristina Kallasel, üldse mõtet ametiisikuna Ameerikas nägu näidata.
Uued Uudised