BNS vahendab üht kummalist uudist, mis teatab, et Eestist viidi ärikiirendi ära Rootsi. Kuigi kõik asjaosalised laulavad kiidusõnu, räägivad Uus-Põhjamaa süvatehnoloogiaorust, rõõmustavad mingi arengu üle, jääb mulje, et sellega varjatakse vaid ühte – Eesti jäi ühest tehnoloogiast ilma.
Võib ju rääkida rahvusvahelisest koostööst, tugevatest ärisidemetest Rootsiga ja muustki, aga fakt on see, et Tartu Ülikoolis ärikiirendit enam pole. Ajal, mil ettevõtlus suleb Eestis uksed ja lahkub, näib juhtunud olevat järjekordne Maarjamaa hülgamine perspektiivitustunde tõttu. Eesti jääb Põhjala “Räniorust” eemale.
BNS: “Startup Estonia viis koostöös Tartu Ülikooliga Rootsi rahvusvahelise ärikiirendi programmi Creative Destruction Lab Estonia, et pakkuda süvatehnoloogiate valdkonnas tegutsevatele iduettevõtetele ligipääsu maailmatasemel mentoritele ja rahvusvahelisele kapitalile.
Startup Estonia Põhjamaade partnersuhete juht Kati Pärn selgitas, et Eesti ärikiirendi programmi laiendatakse Rootsi Uus-Põhjala süvatehnoloogiaoru initsiatiivi raames ning eesmärgiks on Põhjamaade innovatsiooni edendamine.
“Creative Destruction Lab ärikiirendi programm on suunatud eelkõige teadus- ja tehnoloogiapõhistele iduettevõtetele ning samale valdkonnale keskendume ka Uus-Põhjalas, mille eesmärgiks on luua koos naaberriikidega Euroopa edukaim süvatehnoloogia startup-regioon, mis toodaks innovatsiooni ja ekspordiks seda mujale maailma,” ütles Pärn.
Ärikiirendi laiendamine Rootsi on oluline nii kahe riigi startup-ökosüsteemide kui ka Rootsi ja Eesti ülikoolide koostöö edendamiseks. Samuti on tegemist olulise sammuga programmi kvaliteedi tõstmiseks, et see saaks osalevatele iduettevõtetele pakkuda senisest veelgi tugevamat ekspertiisi.
Tartu Ülikooli idufirmadega tegeleva üksuse UniTartu Ventures juht Mart Maasik sõnas, et tugevad sidemed Põhjamaade ülikoolide ettevõtlusüksuste ja investeerimisettevõtetega on kriitilise tähtsusega. “Erasektori ja avaliku sektori kogemuste ning kapitali ühendamine loob varase faasi teadmusmahukatele ettevõtetele parima võimaliku võimekuse realiseerida keerukate ettevõtmiste majandusliku mõju potentsiaali. Rootsi on selles valdkonnas üks Euroopa eeskujusid koos Ühendkuningriigi ja Šveitsiga,” tõi Maasik välja.
Startup Estonia loodab tulevikus näha ka Põhjamaade ühist nn CDL Nordics programmi, mis tooks kokku Uus-Põhjala parimad eksperdid, rahvusvahelised investorid ja innovatsiooni loomisele keskendunud iduettevõtjad ning keskenduks lisaks kaitsetööstusele ja kahese kasutusega tehnoloogiatele, mida saab kasutada nii tsiviil- kui ka kaitse otstarbel.
Toronto Ülikoolist alguse saanud ärikiirendi programm Creative Destruction Lab (CDL) pakub alustavatele teadus- ja tehnoloogiapõhistele iduettevõtetele üheksakuulist mentorlusprogrammi, mis annab osalejatele võimaluse pääseda ligi maailmatasemel ekspertteadmistele ja rahvusvahelisele kapitalile. Programmi partneriteks Eestis on Tartu Ülikool, Vabamu, majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ning ettevõtjad-investorid Taavet Hinrikus ja Sten Tamkivi.
Startup Estonia on riiklik programm Eesti startup ökosüsteemi arendamiseks, andes tõuke iduettevõtete tekkimiseks ning rahvusvahelisteks edulugudeks saamiseks. Startup Estonia programmi viib ellu Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus. Startup Estonia programmi rahastatakse Euroopa Liidu vahenditest.”