Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Ida-Euroopas sagenevad “euroopalikud” võimupöördekatsed

-
13.04.2025
Presidendi toetajad Belgradis.
© Scanpix

Eestil pole Serbiaga eriti asja, see riik on Venemaa liitlane, kuid samas ei saa silmi sulgeda selle ees, et riigis toimuv meenutab sündmusi Gruusias, Rumeenias ja veel mitmel pool mujal, kus Brüssel sekkub oma liiduvabariikide või kandidaatriikide siseasjadesse, õhutades meeleavaldusi valitsuste vastu, mis neile ei sobi.

Ja Serbia ei sobi, sügavalt õigeusklik riik küll tahab Euroopa Liitu pääseda, kuid pole nõus katkestama ajaloolisi sidemeid Venemaaga ning võtma vastu “liberaalseid uusväärtusi”. Belgrad on Ukraina sõja vältel kaugenenud Brüsselist ja ilmselt soovib EL nüüd tudengiprotestidega praegusi võimulolijaid kukutada.

Eestil endalgi on sarnane kogemus, kus enne Jüri Ratase teise valitsuse kukutamist nõudis liberaalne euroühendus ALDE, et selle liige Keskerakond ei tohi olla ühes valitsuses rahvuslastega, kes tahavad korraldada traditsioonilist abielu kinnistavat referendumit. Seejärel kukutas kaporatuur valitsuse ning ALDE-parteid moodustasid uue valitsuse.

Eesti praegune äärmusliberaalist välisminister Margus Tsahkna aga sai äraspidiselt tuntuks sellega, et käis Gruusia valitsusvastasel meeleavaldusel rahvast üles ässitamas. Mõelgem, kui sama oleks teinud Vene välisminister…

Meeleavaldustega valitsuste kukutamine ei tohi kujuneda tavapäraseks, “värvilised revolutsioonid” ei ole enamasti osa demokraatlikust arengust. Serbias tundub küll, et Novi Sadi tragöödiat kasutatakse ära orkestreeritud võimupööramiseks.

BNS vahendab: “Serbia president Aleksandar Vučić teatas laupäeval uue poliitilise liikumise loomisest, kutsudes Belgradis korraldatud meeleavaldusel rahvuslastest poolehoidjaid astuma vastu kuid kestnud protestidele.

Vučići väitel seavad tudengite juhitud protestid ohtu Serbia rahu ja stabiilsuse. Ta on väitnud, et meeleavaldajad on kinni makstud välisriikide luureteenistuste poolt.

Laupäeva õhtul Belgradis rahvahulgale esinedes väitis Vučić taas, et protestiliikumine on “rünnak välismaalt, kuna teatud võõrvõimud ei suuda taluda vaba, iseseisva ja suveräänse Serbia nägemist”.

President teatas ka oma uue poliitilise liikumise loomisest, et tuua riiki “uut energiat”. Vučići sõnul on tema liikumise eesmärk ka “tõrjuda kõrvale ülbeid poliitilisi ametnikke, kes keelduvad rahvaga rääkimast”.

Vučić sai ka toetuse Ungari peaministrilt Viktor Orbánilt, kes ütles videopöördumises, et välisvõimud tahavad öelda serblastele kuidas elada. Ungari kogeb välissurvet oma suveräänsusele pidevalt.”