Kaitsepolitsei hoiatab taas islamismi leviku eest, kuid riikliku poliitika korraldajad kindlasti eiravad seda, nagu on siiani tehtud – islamikogukonnad kasvavad jätkuvalt ja tööandjate liidud nõuavad üha uusi töökäsi, teiste seas islamiriikidest.
Moslemikogukond Eestis on olnud rahumeelne, kuid eelmisel aastal suurenes oluliselt islamistliku terrorismi seostega isikute Eesti külastuste arv, kirjutab kaitsepolitsei oma värskes aastaraamatus.
“Kokku tuvastasime üle 214 isiku. Varem on Eestit külastanud keskmiselt 50 isikut aastas. Pärast Ukraina sõja algust on Schengeni võimalusi kasutades külastanud Eestit kaks korda rohkem ohtlikke isikuid. Soome–Venemaa piiri sulgemine kasvatas ohtlike isikute arvu 2024. aastal taas kaks korda,” märkis kaitsepolitsei.
Eestis kasvab kogukond peamiselt sisserände tulemusel. Ligi 10 000-liikmeline kogukond on paljurahvuseline ja nende päritoluriikides toimuvad sündmused mõjutavad nende inimeste elu ka Eestis.
“Kohanemisel on peamiseks takistuseks keeleoskus ja võimalus leida siinsest suurest kogukonnast oma peamised suhtluspartnerid,” nentis kaitsepolitsei.
Moslemikogukonna jaoks oli 2024. aasta sündmusterohke. “Pikaaegne Eesti moslemite imaam taandus oma rollist, kuna tema konflikt teiste moslemitega, sidemed Venemaa islami usujuhtidega, Hamasi narratiivide levitamine ja omakasust ajendatud tegevused ei jätnud muud võimalust. Ühe välismaise imaami puhul tuvastasime ohu Eesti julgeolekule. Ka selle imaami tegevus oli suuresti, kuid mitte ainult, ajendatud omakasust. Ta tegi mitu katset moslemikogukonda killustada ja kogukonnas konflikte õhutada,” märkis kaitsepolitsei.
Kogukonna kasv võimaldab suurematel rahvusgruppidel iseseisvamalt tegutseda. “See omakorda loob võimaluse ambitsioonikamatel inimestel püüelda kogukonna juhiks. Kogukonnakeskne tegevus aga suurendab välise mõjutuse olulisust Eestis ja võib tuua erinevatele doktriinidele rohkem järgijaid,” tõdes kaitsepolitsei aastaraamatus.
“Kuigi terrorismi ohutase Euroopas on kõrge, on see Eestis veel madal. Järjest rohkem aga avastame terrorismiga seotud isikute kontakte Eestis ja oleme tõkestanud nende Eestisse elama asumise,” kinnitas kaitsepolitsei. (BNS)