Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Eesti marksistlikud ülikoolid noolivad Ameerika punaprofessoreid

-
20.04.2025
Eesti “võuklikum” ülikool noolib uusi Rein Raudasid.
© Uued Uudised

President Donald Trump lõpetas ideoloogiliste institutsioonide rahastamise, mis tabas valusalt marksistlikke ülikoole ning sealsed ideoloogiliselt ülelaetud punaprofessorid on väidetavalt siirdumas uutele liberaalsetele jahimaadele. Ka Eesti woke-ülikoolid noolivad neid, kuigi vastav uudis ERR-is jätab mulje, et eriti kindlad selles ei olda.

Selles teemakäsitluses tuleb esmalt paika panna fakt, et alarahastatust kurtvad Eesti ülikoolid ei suuda kohe kindlasti Harvardist põgenenud punaprofessoreid palgata, “hinnatase” on Eesti jaoks ikkagi ülimalt kättesaamatu.

ERR kirjutab: “Samal ajal kui Euroopa ülikoolid pakuvad Ameerika Ühendriikide teadlastele töövõimalusi, pole Eesti ülikoolid selles suunas veel samme teinud. Olukorras, kus USA uue presidendi administratsioon on eri ettekäänetel asunud külmutama mõnede ülikoolide riiklikku rahastust ja nõudma, et lõpetataks teatud uurimissuunad, mis käsitlevad näiteks keskkonnamuutuseid, vaktsiine või vähemuste- ja soouuringuid, on eri Euroopa riigid asunud löögi alla sattunud USA teadustalenti endale meelitama.

“See olukord on võimalus näidata maailmale, et Euroopa jääb teadusele ja teadusuuringutele turvaliseks ruumiks,” ütles Euroopa idufirmade, teadusuuringute ja innovatsiooni volinik Ekaterina Zaharieva eelmisel nädalal ELi seadusandjatele.”

Selles uudises on väga täpselt kirjas, mis seltskond punaprofessoreid Eesti marksistlikke ülikoole huvitab: “uurimissuunad, mis käsitlevad näiteks keskkonnamuutuseid, vaktsiine või vähemuste- ja soouuringuid”. Siia ei oodata akadeemilist seltskonda, kes teeks tõsiteadust, vaid punaseid “vähemuste- ja soouuringute” jaoks. Palju õnne, Eesti, siia oodatakse mitte füüsikuid, vaid “reinraudasid”.

“Me näeme erinevaid USA kultuurisõdade impordi katseid Eestisse, meile on proovitud importida juba nii mitmeidki kultuurilisi vastasseise, enamasti muidugi poliitilisi. Me näeme ka seda, et Euroopa populistlikud konservatiivsed ringkonnad võtavad hea meelega kinni Trumpi initsiatiivist ja ründavad ülikoolide autonoomiat ka Euroopas. Ka Eesti meedias on näha, et ülikoole halvustavaid seisukohti on tavalisest rohkem. Näen ka seda ühe kultuurisõja impordi vormina,” ütles Tallinna Ülikooli (TLÜ) rektor Tõnu Viik.

Viik eirab fakti, et kultuurisõjad algatasid mitte konservatiivid, vaid marksistlik ideoloogia, mis võttis juba aastakümnete eest Lääne ülikoolid üle, konservatiivid üritavad asja tagasi pöörata ja naasta olukorra juurde, kus ülikoolides valitseks arvamuste mitmekesisus, kus ei “tühistataks” teisiti mõtlevaid professoreid ja ei õpetataks noori üheülbaliselt vasakpoolseteks, sest muid valikuid neile lihtsalt ei anta.

Viik räägib muidki rumalusi. “Viik tõdes, et erinevalt USA-st ei ole Eestis seadusandja ülikoolide kallale läinud. “Eestis on ülikoole ja nende autonoomsuse põhimõtet eri arvajate poolt kritiseeritud eelkõige meedias. Selle vastu peavad ülikoolid ise argumenteerima ja häält tegema,” sõnas Viik.”

Tallinna ülikooli rektor on sedavõrd ajupestud, et ta ei saa lihtsast asjast aru: Ameerikas on konservatiivne võim, mis on hakanud kärpima vasakpoolsust ülikoolides, Eestis aga on äärmusliberaalne riigivõim, mis pigem soodustab ülikoolide ideologiseerimist.

Ka Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser ütles, et “Rünnatud on ju akadeemilist vabadust sõna otseses mõttes. Ma ei tea ka detaile hetkel, sest olukord seal muutub küllalt intensiivselt, aga USA-s on vaenatud selgelt teatud uurimissuundasid ja rahastuskraanid kinni keeratud. Ameerika kolleegid tunnevad hirmu selle ees, mis seal toimub. Ja mitte ainult ühes ülikoolis, vaid laiemalt,” sõnas Asser. Asseri sõnul pole võimalik öelda, kas Ameerikas administratsiooni hammasrataste vahele jäänud teadustööd on võimalik niisama lihtsalt Euroopas või mujal maailmas jätkata.

Akadeemiline vabadus on USA-s hävitatud juba Obama ja Bideni ajal ja soouuringud ei ole mingi akadeemilisus. Asser kaitseb pigem õigust õpetada teaduse all igasugust ebateadust, sealhulgas kliimahüsteeriat ja sooideoloogiat. Kui Eesti ülikoolide rektorid sellele väitele vastu vaidlevad, siis küsimus neile: miks siis pole kliimaideoloogiale lubatud vastuargumente esitada, vaid see on muudetud dogmaatiliseks ja selles kahelda ei tohi?

ERR lõpetab: “USA kõrghariduse tuleviku pärast käib terav võitlus ja mitmed eliitülikoolid on sattunud Trumpi administratsiooni hambusse. Võimud väidavad, et eliitülikoolid pole suutnud Palestiinat pooldavate meeleavaldustega kaasnenud antisemitismi ohjeldada, ning ähvardavad kärpida kõrgkoolide rahastamist. Samuti tahab Washington, et ülikoolid loobuksid mitmekesisuse edendamise poliitikast.”

Kas selles lõigus pole mitte probleem hästi sõnastatud: Ameerika üliõpilased ei istu mitte auditooriumides ega kuula loenguid kvantfüüsikast, vaid taplevad barrikaadidel Gaza pärast? Mis kvaliteetsest kõrgharidusest siin juttu olla saab? Ja “mitmekesisus” tähendab äärmusliberaalses maailmas nii tavalist olukorda, kus kooli võetakse mitte kõrge intelligentsi ja terava mõistuse, vaid vähemuste ridadesse kuulumise pärast.

ERR-i uudises on sõna saanud ka EKA, aga neid ei maksa kommenteeridagi, nende juudivastasus on üks põhjusi, miks Ameerika oma “kultuuriakadeemiaid” rahata jätab.

Uued Uudised