Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Linde praadiv päikeseelektrijaam Ivanpah suletakse: kahju ulatub miljarditesse

-
21.04.2025
Nüüd juba tarbetu ja lagunev Ivanpah.
© Scanpix

Californias asuv maailma suurim päikesesoojuselektrijaam suletakse. Miks? See on liiga kallis ja liiga hooldusmahukas. Lisaks võttis see üheteistkümne tegevusaasta jooksul umbes 300 000 linnu elu. Need olid sõna otseses mõttes peeglite poolt grillitud. USA maksumaksja jaoks näitab see projekt eelkõige seda, kui hoolimatult vasakpoolne poliitika avaliku rahaga ümber käib.

Nagu nn roheliste tehnoloogiate väidetavate õnnistuste puhul nii sageli juhtub, ei vasta lubadused tegelikkusele. See kehtib ka Ivanpah elektrijaama kohta Californias Mojave kõrbes. See on “päikeseenergia tulevik”, sest tänu soojuse salvestamisele suudab see toota elektrit ka öösel. Kuid päikesepeegli juhtimise keeruline mehaanika on liiga keeruline ja liiga hooldusmahukas.

Nüüd, pärast üksteist aastat töötamist, tuleb see uuesti lahti võtta. 2,18 miljardit dollarit ehituskuludeks (sealhulgas 1,6 miljardit dollarit Obama administratsiooni valitsuse toetust) läks raisku. Arvestades, et see elektrijaam oli mõeldud elektriga varustama kokku umbes 140 000 California majapidamist, ulatusid ainuüksi ehituskulud ligikaudu 1400 dollarini majapidamise kohta aastas. Isegi jooksvaid tegevuskulusid ei võeta arvesse.

Kolmeteistkümne ruutkilomeetri suuruse elektrijaama 300 000 arvutiga juhitavat peeglit püüavad kinni päikesekiiri ja suunavad need kolme veega täidetud kateldega torni. Saadud aur käivitab turbiini, mis toodab elektrit. Kõik see kõlab hästi, kuid praktikas ei tööta see ootuspäraselt.

Päikeseenergia tehnoloogia osutus kavandatust keerukamaks. Peeglite joondamine oli keeruline ja öiseks tööks mõeldud turbiinidel oli sageli probleeme. Lisaks põhjustas peeglite vale asetus selliseid ohte nagu juhtide pimestamine ja isegi väike tulekahju.

Oodatust suudeti saavutada vaid 40–65 protsenti. USA-s ootavad kasumile orienteeritud ettevõtteid ees karmid otsused: elektri ostulepingud suurklientidega nagu Pacific Gas & Electric on lõpetatud. Traditsioonilised fotogalvaanilised pargid oleksid tänu pidevale tehnoloogilisele arengule nüüd palju kuluefektiivsemad. Ivanpahi elektrienergia tootmine maksis umbes 200 USA dollarit MWh kohta, kuid üldine turuhind on vaid 35 USA dollarit.

Lisaks on laastav kahju elusloodusele: tohutu peegliala meelitas ligi tohutul hulgal putukaid – ja seega ka linde toitu otsimas. Tulemus: tuhandeid surnud linde igal aastal. Grillib päikesepeeglite lõõskav kuumus. Samuti sai kannatada ohustatud kõrbekilpkonna elupaik, mis vallandas keskkonnakaitsjate kriitika.

Nüüd on kavas 2026. aasta alguses kogu elektrijaam lammutada ja selle asemele rajada “tavaline” päikesepark. Vasakpoolse Obama administratsiooni propageeritud kulukas energiaeksperiment on nüüd lõppemas. Liiga kallis, liiga ebaökonoomne ja liiga töömahukas. Kuid selles, kas traditsiooniline päikesepark on elujõuline alternatiiv, tuleb alles veenduda.

Allikas: Report24