Pürenee poolsaarel toimunud ulatusliku elektrikatkestuse põhjusi otsinud eksperdid on jõudnud samale järeldusele, millest kirjutas eile ka EKRE esimees Martin Helme – see kõik on hullumeelse rohepöörde tulemus.
Sõltuvus päikese- ja tuuleenergiast võib muuta elektrivõrgu katkestuste suhtes haavatavamaks, ütlesid eksperdid, kellega rääkis Briti väljaanne The Telegraph.
Ehkki esmaspäeval Hispaaniat ja Portugali tabanud katkestuste põhjus ei ole veel täpselt teada, viitasid asjatundjad seal järsult kasvanud taastuvenergia osakaalule.
Eksperdid selgitasid The Telegraphile, et traditsioonilistel energiasüsteemidel on mehhanismid, mis võimaldavad neil tööle jääda ka siis, kui esineb šokk, näiteks voolutõus või -katkestus. Muuhulgas vajavad elektrivõrgud võrgu tasakaalustamiseks ja elektrisageduse hoidmiseks nn inertsi. Inertsi tekitavad pöörlevate osadega generaatorid – näiteks gaasi-, kivisöe- või hüdroenergial töötavad turbiinid –, mida aga tuule- ja päikeseenergia jaamadel ei ole.
See peaks olema konkreetne ohuosutus ja äratuskell ka meie rohepöörde uimas valitsejatele, kes tuuliku- ja päikeseparkide ärikaid nuumavad ja kohalikest inimestest üle sõites seda saasta kohati lausa kohtute kaudu peale suruvad.
The Telegraph tõi välja, et Hispaanias on viimastel aastatel toimunud taastuv- ja vähese süsinikuheitega elektrienergia tootmise tohutu kasv. Kaks aastakümmet tagasi tuli üle 80 protsendi riigi elektrist fossiilkütuste, näiteks kivisöe ja gaasi põletamisest, ning tuumaenergiast. Päikese- ja tuuleenergia andsid alla viie protsendi kogutoodangust.
2023. aastaks andis aga taastuvenergia 50,3 protsenti Hispaania elektrist. Esmaspäeval oli taastuvenergia osakaal veel suurem. Hispaania süsteemioperaatori Red Eléctrica andmete kohaselt andis päikeseenergia keskpäeval umbes 53 protsenti Hispaania elektrist ja veel 11 protsenti tuli tuuleenergiast. Gaas andis vaid umbes kuus protsenti.
The Telegraph märkis, et heitevabades süsteemides seetõttu tekkiva haavatavuse eest on juba pikka aega hoiatatud.
Hispaaniat ja Portugali tabas esmaspäeva lõuna paiku massiline elektrikatkestus, mille tagajärjel jäid kümned miljonid inimesed elektrita, lennukid ei lennanud, rongid seisid ja terved linnad jäid ilma elektrita, internetiühenduseta või muude oluliste teenusteta. Arvatakse, et tegemist oli Euroopa suurima elektrikatkestusega.
Piirkonda tabanud rikke põhjust uuritakse endiselt, Euroopa Liit on kinnitanud, et puuduvad märgid selle kohta, et tegemist oleks olnud küberrünnaku tagajärjega.
Allikas: