Kolmapäeval menetleti Riigikogus EKRE algatatud julgeolekumaksu seaduse kehtetuks tunnistamise seaduse eelnõu, millest ülevaate tegi fraktsiooni esimees Martin Helme.
Martin Helme: “Veel üks väga hea eelnõu meie poolt. Ja siin tuleb küll öelda, et tulime appi ennast parempoolseks nimetatavale koalitsioonile. Pean uuesti selle kõik ära rääkima, et kaks kuud tagasi tehti meil Eestis valitsusremont ja kuulutati, et nüüd on võimul parempoolne valitsus. No millega parempoolne valitsus tõestab, et ta on parempoolne? Hakkab makse langetama.
Maksusid tõsteti, meil siin on viimase paari aasta jooksul tõstetud umbes 20 erinevat korda, ja ma ei tea ühtegi maksu, mida ei ole tõstetud Eestis. Lisaks sellele on välja nuputatud terve hulk uusi makse. Lisaks sellele on tõstetud kõiki riigilõivusid ja trahve ja mida kõike veel.
Aga nüüd tuli parempoolne valitsus, kes hakkab maksusid langetama. Küsid, et mis maks see on, mida te langetate, kas kõik nad või. Ei, ei, käibemaksu me ei langeta, tulumaksu me ei langeta, aktsiisi me ei langeta, selle te hääletasite just maha. Tuleb välja, et üks jupikene ühest maksukobarast, mille te olete teinud meile siin hiljuti, et seda tahetakse hakata siis, noh, natuke kohendama.
Jutt on julgeolekumaksust. Me kõik teame, miks teda julgeolekumaksuks nimetatakse, sellepärast et julgeoleku argumendiga on võimalik põhimõtteliselt lehmale hapupiim ka maha müüa. Meil on ikka raha vaja julgeoleku jaoks, teeme julgeolekumaksu.
Milles seisneb julgeolekumaks? Kõigepealt tõstame käibemaksu, siis me tõstame tulumaksu ja siis me tekitame ettevõtjatele uue tulumaksu, ettevõtlustulumaksu liigi. Ehk siis tegelikult kolmest komponendist koosnev maksutõus, maksude tõus, kusjuures kaks neist on Eesti maksusüsteemis ja eelarvesüsteemis kaks kandvat maksu, tulumaks ja käibemaks. Ja kolmas on siis ettevõtlustulumaks, mille siis erikord, mis Eestis on, on olnud aastakümneid Reformierakonna au ja uhkus, et nemad ei ole lasknud Eestis klassikalist ettevõtte tulumaksu tekitada, vaid meil on sisuliselt dividendimaks.
Nüüd, kaks kuud on mööda läinud, ma kuulen ainult ritsikate sirinat. Ei ole maksualanduseelnõu, ei ole tulnud valitsusest. Siiamaani ei olnud. Kaks kuud on mööda läinud, mingit maksualanduseelnõu ei ole Riigikogusse jõudnud. Võib-olla on põhjus selles, et uus parempoolne valitsus ikka veel kaks kuud hiljem peab koalitsiooniläbirääkimisi.
Iga päev me loeme uudistest mingist pudi-padist, millega ühiskonda tekitatakse mingisugust müra lihtsalt. Kas vanavanemad võiks ka saada emapalka? Siis nüüd kõik arutame selle üle või arutame eutanaasia üle, aga ärge arutage selle üle, et meil siin ehitatakse tuulikutega terve riik täis, ja ärme arutelu selle üle, et riik on pankrotti aetud, ja ärme arutame selle üle, et riiki sõtta viiakse. Arutame näiteks vanavanemate võimaluse üle saada vanemapalka. Hoiame kõik inimesed sellises kuskil mingisuguses absurditeatris.
No me tulime siis appi koalitsioonile ja tegime selle julgeolekumaksu kehtetuks tunnistamise seaduse. Mina loodan küll, et te täna seda tagasi ei lükka. Kui te nüüd parempoolne valitsus ikka olete ja parempoolselt tulete meile makse langetame ja kaks kuud ei ole saanud ühte lihtsat eelnõu tuua, millega need kolm maksukomponenti ära kaotatakse, tagasi pööratakse …
Kusjuures, ma juhin teie tähelepanu, sõbrakesed, veel sellele, et need maksutõusud ei ole kehtima veel hakanud. Neid on lihtne ära kaotada. Pole veel kehtima hakanud, järelikult ei ole mingit kaotust. Aivar Sõerd isegi äkki saab rahulikult magada, ei ole riigieelarvesse metsikut auku tulemas, kui te kaotate ära asja, mis ei ole veel kehtima hakanud.
Kõik me tegelikult teame, et te olete selle raha ammu juba sisse arvestanud eelarvesse, te olete selle äragi kulutanud. See on RES-i pandud, see sõidab juba teisel pool järgmist kümnendit, see raha on juba ära planeeritud. Nii et loomulikult te ei kavatse seda maksu ära kaotada, me teame seda kõik. Aga rääkida on ju hea.
Kusjuures, eriti tore on see, et Michal mitte ei räägi julgeolekumaksu ärakaotamisest, vaid nüüd ta räägib sellest, kuidas inimestele jääb rohkem raha kätte. Me jätame inimestele rohkem raha kätte. See on tore, kui tulumaks langeb, inimestele jääb rohkem raha kätte. Siis kui oli julgeolekumaksu tekitamine, siis kõigil oli solidaarne kohustus aidata riiki kaitsta, aga nüüd jääb inimestele rohkem raha kätte. Tuleb osata turundada ennast.
Ma sain aru niimoodi, et eelnõude infosüsteemis, valitsuses tiirleb küll üks eelnõu, millega siis seesama julgeolekumaks ära kaotatakse, aga samaaegselt tõstetakse see julgeolekumaksu käibemaksu 2%-line lisaosa alaliselt käibemaksule otsa ikkagi. Ehk siis julgeolekumaksu komponent kaotatakse ära, aga see maksutõus jääb alles, sest see tõstetakse teise eelnõusse. Ja tulumaksu tõusu osa 2%, see ka jääb alles, aga lihtsalt teises eelnõus. Ja ettevõtte tulumaks, millest on räägitud, mille me nüüd ära kaotame, see tuleb sellega, kompenseeritakse sellega, et ettevõtte dividendid ja muud asjad siis maksustatakse ka uue kõrgema määraga.
Nii et me oleme siis teada saanud, miks meil kaks kuud ei tulnud eelnõu. Nupukad inimesed, spetsialistid, Rahandusministeeriumis näiteks, ma ei tea, Eesti Pangas või kus need spetsialistid meil istuvad, nuputasid välja, kuidas langetada makse niimoodi, et maksud tõuseks. Ja sellepärast nad ei ole siiamaani suutnud meile eelnõu tuua.
Aga meil on siiski lootus, et on Eestis koalitsioonis mõni selline saadik ka, kes ise usub, mis ta räägib, ja te täna toetate seda eelnõu, mis lihtsalt kaotab ära käibemaksu tõusu, tulumaksu tõusu ja ettevõtte tulumaksu komponendi, mis te lõite. Vot, see oleks parempoolne asi teha. Ega mul muud tarka ei olegi.”