Eestis on puhkenud “varjatud kaamera”-skandaal, kus politsei salvestab kuu aja jooksul miljoneid autonumbreid. Sama skandaalne aga on see, et pätid korjavad samal ajal rahvalt väljapetmisega ära miljoneid eurosid ja seal on politsei käed lühikesed.
23. aprillil avaldati Eesti Ekspressis Madis Hindre artikkel, mis kannab pealkirja “Andmebaas, millest ei teadnud ka peaminister: kaamerad salvestavad iga kuu 20 miljonit autonumbrit”. Samas on uudismaterjali edastavas BNS-is igapäevased pealkirjad nagu “Naine kaotas kelmidele üle 5000 euro” (14. mai).
Ehk siis paneb politsei tohutu ressursi sellesse, et leida maanteel kihutajaid, kuid kurjategijaid, kes petavad inimestel suuri summasid välja (mis nüüdseks peaks ulatuma juba miljonitesse) nad tuvastada, jälgida ja kinni võtta ei suuda. Kuigi teatud edusammud on, siis üldolukord pettuste peatamisel on siiski endiselt kehv. Riik pole seejuures ette võtnud suuremat, lausa iga inimeseni jõudvat kampaaniat, mis hoiataks petturite eest.
Tänavatel-teedel on meil tuvastav IT-keskkond võimas, aga telefonide maailmas millegipärast mitte…
Sotsiaalmeedias on järgmine postitus: “Mulle helistas täna üks noormees Raivo, kes väitis, et ta on Tervisekassast ja mul on jäänud kasutama tervise hüvitis (!!!). Kontrollis täpselt järgi nime ja isikukoodi ning tahtis teada, et kuidas ma tahan seda raha kasutada, kas jääb tervise hüvitiseks või kannavad selle hambaravi hüvitiseks?
Ma ei tahtnud hakata noormehe tuju rikkuma ja vastasin, et muidugi hambaravi hüvitiseks. Siis tahtis noormees, et tuvastaksin kas smartID-ga või MobID-ga oma isiku. Ütlesin talle, et te ju just tuvastasite, lugesite nime ja isikukoodi ette?
Ma ei viitsinud rohkem seda jura ajada ja palusin dokumendid saata e-maili peale kinnitamiseks…
Mis mind selle juures nagu huvitab, on see, et helistati ju reaalselt mobiilinumbrilt, mida on võimalik politseil paugust positsioneerida, kui nad võtaksid asja tõsiselt. See pettuste värk on läinud tõesti massiliseks ja ilmselt suurem osa inimesi üldse ei tea, et meil Eestis isikustatud ravihüvitist ei ole, tõesti, välja arvatud hambaravi hüvitis.
Mind jäi ikkagi piinama, et miks noored inimesed tegelevad selliste asjadega, helistasin tagasi, aga Raivo on ilmselt Tervisekassast lõunale läinud ja ei vasta moblale.
Ja teine asi, kas on ikka vaja, et näiteks Äriregister, kus kõik isikukoodid saadaval, on avatud kõikidele? Ma teeks ettepaneku, et kirjutaks viimase, no näiteks kolme, numbri asemele punktid?”
Tõepoolest, autode massijälgimise asemel võiks politsei keskenduda telefonipetturitele. Miks mitte luua teatud telefoninumber ja andmebaas, kuhu inimesed saaksid saata sellised “Raivode” numbrid ja sellega tegeleks edasi juba politsei? Kui on olemas petturite telefoninumbrid, oleks korravalvuritel lihtne hakata piirama ulatuslikku petmiskampaaniat, mis endiselt toimub. Tundub, et seni seda koordineeritult ja sihipäraselt ei tehta.
Riik aga peaks ette võtma põhjaliku teavituskampaania, mis jõuaks iga Eestis elava inimeseni, kasutades selleks ära meedia ja kõik muud võimalikud vahendid. Sinna pandud raha oleks igati õigesse kohta läinud.
Seega, PPA võtku oma nina liiklusest pisut välja ja keskendugu petturitele, kelle takistamine peaks e-riigi võimaluste juures kukepea olema. Seni nii ei tundu.
Uued Uudised