Uus euronuhtlus, mingi poolemeelne autode ja elamute maksustamise skeem – bürokraatide keeles heitkogustega kauplemise süsteem ETS2 (rahvakeeles Eriti Tü++stanud Sigadus 2) tõstab bensiini, diisli ja toasooja hinda tõenäoliselt palju rohkem kui seni arvatud.
Ega siis meie superajud ei oska kunagi asjade hinda ega hinnatõuse suurusjärgu täpsusega ennustada. Kõik läheb ikka viis kuni kümme korda kallimaks, kui alguses hoiatatud. Olgu see mingi elektri saartasu, sagedustasu või Tallinn-Häädemeeste megaraudtee, Putini põlvili surumine vms.
Käpardlik ja võõrvõimudele allutatud riigilaadne moodustis loodab hinnatõuse leevendada, toetades eurorahast ligi 100 miljoni euroga ükskõik mida, kas nn kliimasõbralikke busse või kortermajade rekonstrueerimist.
Kliimaministeeriumi kliimaosakonna juhataja Laura Remmelgas ütles transvestiidilembesele ERR-ile, et bensiin peaks ülejärgmisel aastal kallinema 12 senti liitri kohta, fossiilne diislikütus aga 14 senti liitri kohta.
Meenutame, et oktoobris oletas süüdimatu kliimakontor, et bensiini- ja diislikütus kallineb vastavalt 10 ja 12 senti liitri kohta. Kui aga väänatakse otsa ka 60 või 80 senti liitrile, tuleb õnnelik olla, Euroopa tahab raha ja ta peab selle saama.
Uskuge või mitte, aga seesama Remmelgas ütles, et toasooja hinnatõus puudutab eeskätt neid, kel on individuaalne gaasikatel või kelle kodusid kütavad väiksemad maagaasi kasutavad katlamajad. Kaugkütte võrku kuuluvaid katlamaju kliimaametniku sõnul hinnatõus ei puuduta.
Rahvusvahelisel börsil ICE on tegelikult juba ETS2 futuuridega kauplemine alanud ning esimeste nädalate hind on olnud varasemalt oodatust palju kõrgem – kas keegi üllatus? Ilmselgelt mitte.
Laura Remmelgas ütles, et kliimaajud ei ole veel hoomanud, kuidas senioodatust kõrgem futuuride hind võiks mõjutada lõplikku ETS2 heiteühiku hinda. Seetõttu lähtub ministeerium ka praegu oma hinnangutes vanast Euroopa Komisjoni täiega puuse pannud prognoosist. Selge see, et kui hind tõuseb, siis ei ole võimalik hoomata hinnatõusu mõju hinnale ja tuima näoga vales suunas joosta.
Aga ärge kaotage lootust, meie eest hoolitsetakse, Euroopa isandad mõtlesid välja õilsa ja sotsiaalse kliimafondi aastateks 2026-2032 ja Eesti sai toetust 186 miljonit eurot, millele lisandub Eesti omaosalus 25 protsenti ehk umbes 50 miljonit eurot.
Keegi täpselt küll ei tea, kellel seda raha kõige rohkem vaja on, aga on huvitavaid ideid. Kliimafondi määrus ütleb, et raha peab minema vaesematele peredele, kel puudub võimalus enda kodu rekonstrueerida.
Eelnevalt lugesime, et hinnatõus tabab ainult eramajade gaasikatlaid, kompensatsioon läheb aga põllumajandusministri haldusalasse, pensionäride korteritele ja kehvikutele, kel ei ole raha osta vähem saastavat Muski Cybertrucki ega võimalust kasutada mõnd muud uusaadlile kohast transpordivahendit.
Jalakäijate toetamist ma toetan igal kümnel juhul. Mida sa pensionäride korterite vaevustest kergendad, kui sa just ütlesid, et kaugkütte hind ei tõuse? Haugi mälu? Siin peab olema mingi loogika ja see loogika paistab olevat, et kõik vassivad ja valetavad ja üritavad eesootavat sotsiaalkatastroofi kinni mätsida.
“Toetus on mõeldud ka sarnaste muredega mikroettevõtjatele ehk ettevõtetele, kus töötab vähem kui 10 inimest.” Eee, siin siis peetakse silmas gaasikatla ümber tantsivaid mikroettevõtjaid või pensionäridest mikroettevõtjaid või ilma Cybertruckita ettevõtteid? Midagi ei saa aru.
Aga asi läheb veel segasemaks: “Võrreldes praeguste kodude rekonstrueerimisega meetmetega, oleks see rekonstrueerimise meede mõeldud aga konkreetselt inimestele, keda võib see kõrgem toasooja hind rohkem mõjutada.”
“Praegu nähakse, et tõenäoliselt saaksid abi pensionärid, üksikvanemad, suurema laste arvuga leibkonnad või ääremaade kortermajade elanikud, kes seni ei ole oma rahaga kodusid rekonstrueerinud.” Jälle need kortermajad, mida hinnatõus ei pidavat üldse puudutama.
Ei noh, täitsa hulluks tahavad lehelugeja ajada: “Nisamedtinov rääkis, et kui kortermaja on äsja rekonstrueeritud, siis selle meetmega toetataks vähekaitstud leibkondi, et nad suudaksid korteriühistu võetud laenu tagasimaksetega toime tulla.” Mis ühistud, mis kortermajad? Ma ei taha kortermaju! Neil ei tõuse ju soojahind ega midagi!
Taga targemaks: “Veel viis miljonit eurot plaanitakse anda inimestele, et need saaksid kolida ümber tühjenevatest kortermajadest energiatõhusatesse majadesse, kus on piisavalt elanikke ees.” Ei ole neil mingit miljonit vaja, neil soojuse hind ei tõuse, tõuseb gaasikatlal ja eramajas.
Kogu see segadus, alandus ja riigi maine rüvetamise oleks olemata, kui ametnikud oma valed kooskõlastaksid, pidevalt üksteisele vastu ei räägiks. Hinnatõuse väiksemaks valetada ja segast peksta lihtsalt ei ole mõtet, tahtlikud valed paljastuvad väga kiiresti, tõde on arvetel kirjas. Ärge valetage, kodanikud, dementset mula on meediumis niigi liiga palju. Kui läheb kümme korda kallimaks, siis öelgegi, et läheb kümme korda kallimaks.
Allikas ERR
Sven Sildnik,
Sisepaguluses 19.05.2025