Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Evelin Poolamets: Eesti Energia teenis Soomes kahjumit, samas kui Eestis ei suudeta enam elektriarveid maksta

-
10.02.2026
Evelin Poolamets on tuntud tuuleparkide vastane aktivist.
© UU

Esmaspäeval menetleti Riigikogus EKRE arupärimist Enefit Greeni investeeringu kohta Tolpanvaara tuuleparki ning selle kahjumliku müügi tagajärgedest Eesti riigi energiapoliitikale.

Arupärimist tutvustades ütles Evelin Poolamets: “See tuulepark sai alles hiljuti valmis, aga müüdi juba 2025. aasta detsembris maha alla omahinna. Eesti Energia tarbijalt on alates 2012. aastast kogutud taastuvenergiamaksu. Selle taastuvenergiatasu eesmärk oli koguda raha selleks, et ehitada tuuleparke ja teisi taastuvenergiaobjekte, ja kõik ikka selle põhjendusega, et elekter läheks odavamaks. Ehk Eesti maksumaksja rahaga ehitati Soome tuulepark ja see müüdi maha alla omahinna. Sellest tulenevalt ongi meil nüüd küsimused, miks seda tehti ja kuidas see läheb kokku meie riigi eesmärgiga, et oleks palju tuuleparke.”

Lõppkõnes pidi Evelin Poolamets möönma: “Ma ei arvanud, et see arupärimine võib nii ehmatavaid vastuseid anda. Meil tuleb pulti peaminister, kes ütleb, et tema ei tea midagi, et see on riigiettevõtte mingi tütarfirma, nemad otsustavad, see on börsiettevõte. Samas on seesama börsiettevõte, millest peaminister mitte midagi ei tea, saanud taastuvenergia tasu aastal 2023 ligi 5 miljonit, aastal 2024 ka 5 miljonit. Ja vaatamata iga-aastasele 5-miljonilisele toetusele oli Tolpanvaara pankrotikursil, nii et Eesti Energia pidi seda päästma minema.

Durejko on ju ka seda kommenteerinud nii, et ükski tuulepark ei ole praegustes turutingimustes ilma müügiportfellita elujõuline. Tehti loll otsus, mingi Soome tuult püüdma, tuult müüma ja siis selgus, et oi, müügiportfell peab ka olema, ei saagi ilma müügiportfellita tuult müüa.

Sama olukorda me ju näeme Eestis: igal pool, kuhu need arendajad oma tuuleparke suruvad, nad suruvad ilma müügiportfellita, nad tahavad ainult tuult müüa. Aga ega siis tarbija ei taha toota või tarbida siis, kui tuul puhub. Ta vajab energiat kogu aeg ja selleks, et tuuleparkidega turul olla, ongi sul vaja müügiportfelli erinevate tootmisvõimekustega.

Toon näite. Eesti Energia taastuvenergia tootmisvõimekus kasvas viimasel aastal märkimisväärselt. Eestis lisandus 255 megavatti Sopi-Tootsi tuulepargis ning Leedus 90 megavatti Kelme 2 pargis. Ma arvan, et peaminister ei tea seda. Hea, kui ta kuulab. Ka Leedus on meil tuulepark ja Sopi-Tootsis on tuulepark. Aga need pargid, vaatamata sellele, et tuul oli väga hea, ilmastik oli väga hea, ei pääsenud turule ja tootmisvõimekus jäi oodatust palju väiksemaks. Nagu ettevõtte juhid on öelnud, võimsust oli rohkem kui müüki. Ja ligi veerand taastuvenergia tootmisvõimsusest jäi kasutamata. Eesti Energia on investeerinud ligi 1 miljard nendesse taastuvenergia projektidesse ja ikka meil ei ole – ikka meil ei ole! – talvel elektrit. Öeldakse, et liiga vähe tuuleparke. Ma ei tea, kui palju talvel neid tuuleparke peab olema, kui tuul ei puhu! Näete, Soomes juba jäätuvad ära, teete tõhusat tööd oma kliima soojenemise vastu võitlemisega.Tuulepargid juba jäätuvad! Pange pidurit, muidu meil läheb siin liiga külmaks!

Aga see ei ole ainult tuuleparkide teema, samuti päikesepaneelid. Te räägite meile päikesest ja tuulest, käite ringi sellise näoga, nagu tuul kogu aeg puhuks ja päike kogu aeg paistaks. Ma ei tea, olge öösel üleval, näete, et päike öösel ei paista! Et selle peale üles ehitada meie energiasüsteemi – no see ei ole ju tervemõistuslik!

Ma saan aru, et te ei tea energiast midagi, et kuskil on tütarettevõtted ja kuhugi kaob raha. Aga elektrit ei ole, inimesed ei suuda enam oma koduseid elektriarveid eest maksta. Ettevõtted panevad ennast ühtepuhku kinni, sest ei suuda ka elektriarvete eest maksta. Meie suurtarbija Estonian Cell paneb ka ennast kinni, ei suuda elektri eest maksta.

Kas te näetegi meie tulevikus nii, et kõik panevad end kinni ja istuvad pimedas? Ja kust te raha saate? Kuidas te siis oma ideoloogiat ehitada saate, ilma et kokku saaks koguda erinevaid makse? Ma tuletan meelde, et sellest aastast alates on elektriarvele lisandunud veel tasakaalustamisvõimsuse kulu ja varustuskindlustasu. Te ütlete, et see on kõik odav.

Ma ei väsi kordamast: selleks, et tuleksid investeeringud, et tuleks ka tootmine, on meil vaja juhitavat elektrit. Me oleme õnnelik riik, meil on maavara nimega põlevkivi, mida saab kasutada ja on alati kasutatud selleks, et juhitavat elektrit toota. Kokkuvõttes ongi meil ju kaks paketti valida. Ja te ise ka ju soovitate, et võtke fikseeritud hinnaga pakett. Fikseeritud hind on 0,5 eurot kilovatt-tunni eest, Reformierakonna pakett, 0,05 eurot kilovatt-tunni eest on EKRE pakett. Soovitan soodsamat paketti.”