Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Rain Epler: inimesed, vahetame selle kõiki vaeseks tegeva valitsuse kiiremas korras välja

-
16.02.2026
Rain Epler.
© UU

Rain Epler esmaspäeval Riigikogus: “Arupärimine, mis praegu arutlusel on, oli teemal laste absoluutne vaesus. Peaminister tuli pulti ja rääkis loomulikult kõigest muust, nagu tal tavaks on. Valdavalt kasutas ta seda võimalust kõneleda selleks, et Reformierakonna loosungeid siit pilduda.

Mõned näited. Ta rääkis näiteks sellest, milline imeline relv laste absoluutse vaesuse vastu on tulumaksuvaba miinimumi taaskehtestamine kõigile. No ei puutu asjasse, härra peaminister. Kui me räägime absoluutsest vaesusest, siis me räägime inimestest, kelle leibkonna sissetulek kuus oli alla 346 euro. Nii et see, kui suur on tulumaksuvaba miinimum, neid ei puuduta.

Peaminister rääkis palju ka majanduskasvust ja sellest, kuidas see aitab kõiki inimesi. Koos sellega rääkis ta eelmistest valitsustest, kes tema väitel on kõike halvasti teinud.

No meenutagem siis seda vaadet lähiajaloost. Reformierakond  2021. aastal võimule asudes sai päranduseks majanduse, mis sellelsamal 2021. aastal kasvas 8,1%. Juba 2022. aasta tulemus oli pooleprotsendiline langus. Kusjuures see langus on kuni siiani jätkunud.

Kui nüüd meenutada neid aastaid 2021 ja 2022, energiakriis ja muu, siis need otsused, mida toonased valitsused tegid – kellel huvi on, võib lapata Riigikogus olnud Riigikogu istungite stenogramme näiteks ja lugeda ka artikleid –, Reformierakonnale anti pidevalt hoiatusi ja soovitusi, mida tuleks teha ja mida ei tuleks teha. Nemad loomulikult käitusid vastupidi.

Ja sai hoiatatud, et see viib suure inflatsioonini, selleni, et energiakriis ei lahene, ja viib ka majanduslanguse püsimiseni. Kõik see juhtuski. Reformierakond raius ikkagi oma ja täna me oleme siin, kus me oleme.

Tuleme siis tänasesse päeva. Vaadakem konkreetse arupärimisega seotud numbreid. Jälle, võrdluseks võtsingi sellesama 2021. aasta ja siis kõige värskemad andmed. 2021. aastal oli absoluutses vaesuses kuni 17‑aastasi – räägime laste absoluutsest vaesusest – 3300. Ja viimased andmed, mis on 2024. aastast, on 11 800. See on üle kolme korra rohkem, see tähendab, et 3,5 korda rohkem lapsi alates sellest, kui Reformierakond riigi juhtimise üle võttis, on langenud absoluutsesse vaesusesse. 2025. aasta andmeid veel ei ole.

Vaatame nüüd Michali ja Ligi tegevust selles vallas, mis puudutab inflatsiooninumbrite avaldamist. Seda Statistikaametit, kes Euroopas kõigis riikides väidetavalt peaks olema üliiseseisev ja valitsuse nõuandeid üldse ei tohiks kuulata võtta, pigistati viimasel nädalal päris kõvasti. Lõpuks täna inflatsiooninumber tuli ja oli võrdlemisi ehmatav ikkagi, vaatamata sellele, et Jürgen Ligi ja Co survetasid statistikuid metoodikat muutma ja teisi alusandmeid arvesse võtma.

Nii et teatava hirmuga ma ootan, kui tulevad 2025. aasta andmed absoluutse vaesuse kohta. Ja teisipidi jällegi mõtlen, et huvitav, kui seda õiget numbrit Michalile ja Ligile näidatakse, kas nad lubavad selle ka avaldada või ütlevad, et metoodikat tuleb korrigeerida.

Lühidalt võib-olla sellest, mida tuleks teha. Mina ei arva, et lahendus oleks selles nõiaringis, et ühelt poolt muudkui muudame inimesi oma otsustega vaesemaks ja siis maksame toetusi.

Kui me vaatame viimase aja maksupoliitilisi otsuseid, siis selgelt on tegemist regressiivsete maksudega – käibemaksu tõus, võitlus selle vastu, et toiduainete käibemaksu alandada, aga näiteks ka automaks, mis lastega peresid mõjutab tunduvalt rohkem kui lastetuid.

Ja kui me jätkame rohepöördega, mis eluks vajalikud baasteenused, nagu elektrivalgus ja küte, pidevalt kallimaks teevad, siis võib peaaegu sajaprotsendilise kindlusega väita, et kuigi suur majanduskasv võib näida hea, siis seal absoluutse vaesuse osas lähevad asjad halvemaks. Nii et minu soovitus on: valimised ei ole kaugel, inimesed, vahetame selle valitsuse välja.”