Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Eesti kaitsetööstuses on miski väga mäda

05.04.2026
Naljahambad väidavad, et Eesti kindlaim droonitõrje olevat Auvere elektrijaama korsten. Pilt on illustratiivne.
© UU

Hiljutine drooniränne Ukrainast läbi Eesti Venemaa avarustele näitas, et Reformierakonna jutud kindlalt kaitstud riigist on bluff. Kui droonid kukuvad alla suhteliselt sisemaal, siis kohe kuidagi ei saa eitada võimalust, et inimesed võivad nende plahvatamisest hukkuda ning Eesti ei kontrolli oma õhuruumi, vähemalt mitte täielikult.

Nii kerkibki esile küsimus, et miks Eesti riigikaitse nii hambutu on. Riigikontroll paljastas mõne aja eest selle, milline korralagedus valitseb kaitseministeeriumi rahaasjades. Tundub, et mäda on kogu kaitsesektor.

Eesti kaitsetööstust reklaamitakse kui kiiresti arenevat sektorit, kuhu riik investeerib ohtralt raha, kuid kaheldav on, kas Eesti riigikaitsele sellest mingit kasu on. See, mida välisinvesteeringuid täis kaitsetööstus toodab, läheb ilmselt rahvusvahelisele turule, kaitseväe kätte jõuab sellest vähe. Sektoris liigutatakse lihtsalt raha.

Nüüd ongi kaitsetööstuses uus skandaal, mille kohta Delfi Ärileht kirjutab: “Kui Eesti üks prominentsemaid kaitsetööstusettevõtteid Frankenburg Technologies teatas veebruaris 30 miljoni eurosest rahasüstist, siis dokumendid näitavad midagi ebatavalist: riik sai firmasse investeerides pealtnäha kehvema diili kui teised samal ajal raha panustanud erainvestorid. Kaimanisaarte investor osutus Saksa riskikapitalistiks.”

Mis toimub Eesti kaitsetööstuses, kui isegi vasakpoolne Delfi vaatab seda asja kahtlustava pilguga? Ära märgitakse “idusektori staare Taavet Hinrikust ja Sten Tamkivi.” Eesti idusekor, mille üle sageli uhked ollakse, on samas saanud mingiks omaette seaduse ja seadusetuse piirimail tegutsevaks rahameeste kambaks, kellele üldreeglid ei kehti ja seda riigi toel (kas võimupoliitikad saavad “õlitust”, nagu Villigid toetavad võimuerakondi?).

Igal juhul ei tähenda “idufirma” Eestis enam garaažis “taibude” juhtimisel alustavat ettevõtet, kes alles otsib oma kohta turul, vaid “vanu vettinud mäkrasid”, kellel aastaid juba tosin ja enamgi, käive miljardites (Bolt), kuid kes kasutavad endiselt “idu” staatust, sest see annab turueeliseid. Eakad idufirmad tunduvad üha enam väljaspool seadusi tegutsevat.

Igatahes on Eesti kaitsetööstus muutumas mingiks nišiks, kus liigutatakse suuri rahasid, aga Eesti kaitsevõimele see mingit kasu ei anna, droonid silkavad endiselt vabalt ringi ja ohustavad riigi kodanikke. “Kindlat kaitstust” pole, kõhklused ja kahtlused on.

Uued Uudised