EKRE poliitik Mati Kuklane kommenteerib meediasse ilmunud infot sellest, kuidas kliimaministeerium endale mainekujundust ostab.
“Eesti riik raiskab kümneid miljoneid eurosid Public Relation (PR) ehk suhtekorralduse peale. Need on firmad, kes tegelevad valitsuse promomisega, nende lolluste silumisega ja oponentide, ehk põhiliselt EKRE mustamisega. Nende töö on igasuguste tegelaste mõttetute väljaütlemiste silumine, paigutamine muudesse kontekstidesse ja musta valgeks värvimine. Samas oponentide ütlemisi kontekstist välja võtta ja hoopis teises valguses näidata.
Mis selline teenus maksab? Kliimaministeeriumist välja lekkinud dokumendi põhjal pr-firmadel on kaks põhitaksi. Esiteks: nõustamisteenuse tunnihind on 120 eurot pluss käibemaks. Teiseks: kui ministeerium nõuab aga niinimetatud kriisikommunikatsiooni, siis läheb asi kallimaks ning tunnihinnaks tuleb 150 eurot pluss käibemaks.
See ei ole aga veel kõik, sest tunnihinnale võivad lisanduda muud nõustamisteenusega seotud kulud. Need on näiteks allhanketööd (tõlke-, disaini-, foto-videotööd jms.); side- ja postikulud (sh kiirkullerteenused jms) ning erandjuhul transpordikulud seoses kliendi (ehk kliimaministeeriumi) juurde sõitmisega.
Teiseks mõttetute kulude allikaks on nn koolitused. Vilepuhujate sõnul on tegemist suures osas tühikargamisega. Need toimuvad üle Eesti kõige kallimates mõisates ja maksavad astronoomilisi summasid. Tegemist ikka rohkem raha kantimisega semudele. Kui oleks vaja kedagi koolitada, võiks koolitaja kutsuda ministeeriumisse või ametiasutusse ja see paari tunniga ära teha või mis veel parem, võtta see koolitaja ministeeriumisse nõunikuna tööle ja ballastist vabaneda. Kokkuhoid missugune. Oravavalitsus muidugi eelistab võtta võlgu, peaasi et toiteahel ei kannataks.”
