Laupäeval 11.11 marssis ligi 750 000 katalaani tänavatel ja nõudis arreteeritud Kataloonia poliitikute vahi alt vabastamist. Pärast 27. oktoobril toimunud Kataloonia iseseisvuse väljakuulutamist saatis Hispaania keskvalitsus laiali Kataloonia parlamendi, tagandas Kataloonia valitsuse ning peatas Kataloonia autonoomia.
Kataloonia endine president Carles Puigdemont – või siis president eksiilis – põgenes Brüsselisse. Kuid kaheksa endist Kataloonia valitsuse ministrit ja Kataloonia Rahvusassamblee ja ühenduse Omnium liidrit, kes oma kodumaalt ei lahkunud, arreteeriti ja neile esitati süüdistus mässus ja mässule õhutamises. Hetkel on nad eeluurimisvanglas. Avenue Marinale kogunenud meeleavaldajad leiavad, et tegemist on poliitvangidega ja nõuavad nende vabastamist.
Hispaania väljastas möödunud nädala reedel Puidgemonti vastu rahvusvahelise vahistamiskäsu. Praeguseks on uuriv kohtunik rahuldanud Brüsseli prokuratuuri eile pärastlõunal esitatud taotluse vabastada kõik viis isikut tingimisi. Neil on keelatud lahkuda Belgiast ja nad peavad astuma Belgias 15 päeva jooksul kohtu ette.
Puigdemont kommenteeris Brüsselist oma vahistamiskäsku järgmiselt: „Olla koheldud nagu mõni kriminaal, nagu narkodiiler, nagu pedofiil, nagu sarimõrvar – ma leian et see on solvav.“
Ta lisas: „See ei ole poliitika, see on kohtute ära kasutamine poliitika huvides. Hispaania riik on kahjustanud demokraatiat.“
Kataloonia iseseisvuspüüde pidev hukkamõist EL-i liidrite poolt ja EL-i institutsioonide tahtmatus vastustada Hispaania politsei vägivaldset tegutsemist, paistab olevat aidanud kaasa sellele, et paljud on muutnud oma meelt ning Kataloonia tagandatud valitsuse välissuhete pressiesindaja avaldas arvamust, et EL ei ela praegust kriisi üle.
Allikas: Breitbart
Refereeris Triin van Doorslaer
Foto: Scanpix