28. novembri hommikul pääsesid Eesti laevakaitsjad pärast eelneva päeva õigeks mõistvat kohtuotsust vanglast välja.
India Chennai kohus mõistis 27. novembril õigeks kõik 35 laevakaitsjat, nende seas 14 Eesti kodanikku, kes olid esitanud apellatsiooni oma süüdimõistmisele.
Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) riigikogu saadikud, riigikogu riigikaitse komisjoni aseesimees Mart Helme ja väliskomisjoni liige Henn Põlluaas on varasemalt kritiseerinud Eesti välisministeeriumi abitust Eesti kodanike vabaks aitamisel. Mart Helme märkis mullu detsembris, et Eesti poliitikute ja ametnike tegevus Indias vahistatud laevakaitsjate vabastamisel on olnud ebapiisav. Helme meenutas toona, et eelmine välisminister Marina Kaljurand oli laevakaitsjate küsimuses äärmiselt optimistlik ja arvas, et mehed õnnestub lähiajal koju tuua. Kaljurand lubas kõikvõimalikku koostööd ja abi nii omastele kui ka laevakaitsjatele, ent nüüdseks on vahistamisest möödunud juba kolm aastat.
„Mul on jäänud kõrvaltvaatajana mulje, et need olid suhteliselt katteta lubadused. Me kõik teame, et oma kodanike kaitsmine, ükskõik mis olukorda need kodanikud on sattunud, on iga riigi mitte ainult juriidiline, vaid ka moraalne kohustus. Mind hämmastab see, et me ei ole leidnud ressurssi, et olla diplomaatiliselt kohal ja jälgida, et meie meeste inim- ja kodanikuõigused oleksid sajaprotsendiliselt tagatud. Et oleks kindel, et nende õiguskulud oleksid garanteeritud; et me anname neile sihtotstarbelist rahalist toetust,“ kõneles Helme eelmise aasta detsembris riigikogus.
Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna riigikogu fraktsiooni aseesimees, riigikogu väliskomisjoni liige Henn Põlluaas saatis tänavu jaanuaris välisminister Sven Mikserile kirja, milles kutsus valitsust üles rahaliselt toetama Indias vangis istuvate laevakaitsjate perekondi. Põlluaasa sõnul on väga positiivne, et välisministeerium on võimaldanud alusetult süüdi mõistetud laevakaitsjatele tagatiseta laenu majutuse eest tasumiseks.
Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni ettepanek oli vabastada laevakaitsjad neile antud tagatiseta laenu tagasimaksmisest ja katta laevakaitsjate advokaadikulud kasvõi osaliselt valitsuse eelarvest. „Riigipoolne toetus aitaks toitja kaotanud peredel toime tulla majanduslike raskustega ja laevakaitsjatel edasise protsessi käigus saavutada õigeksmõistvat otsust ja naasta koju,“ rääkis Põlluaas selle aasta alguses.
“Enda kodanike kaitsmine on iga riigi mitte ainult juriidiline, vaid ka moraalne kohustus. Omasid maha ei jäeta. Eriti, kui on tegemist hätta sattunud ülekohtuselt ja süütult süüdi mõistetud isikutega, nagu on juhtunud kõnealuses laevakaitsjate kaasuses,” lisas ta.
India Tamil Nadu osariigi politsei arreteeris 2013. aasta 18. oktoobril piraaditõrjelaeva Seaman Guard Ohio 35 meeskonnaliiget, kelle hulgas oli indialaste kõrval ka 23 välismaalast – 14 Eesti kodanikku, kuus britti ja kolm ukrainlast. Vahepeal mitu kohtuastet läbinud kohtuasja saatis India ülemkohus tagasi alama astme Tuticorini kohtusse, mis tegi oma otsuse 2016. aasta 11. jaanuaril, määrates süüalustele relvadega riiki sisenemise eest viieaastase vanglakaristuse. Varasemalt oli neid süüdistatud ka ebaseaduslikus kütusetankimises ja ebaseaduslikus relvade käitlemises.
Laevakaitsjad esitasid kohtuotsuse suhtes apellatsiooni 2016. aasta jaanuari lõpus ja samas taotlesid ka kautsjoni vastu vabastamist. Kohus lükkas kautsjonitaotluse 29. veebruaril tagasi, kuid otsustas jätkata laevakaitsjate edasikaebuse menetlemist. Kohtuistungid kaebuse osas algasid India kohtus alles 2016. aasta oktoobris ja kohus lõpetas Eesti laevakaitsjate apellatsioonikaebuse kuulamised 30. novembril 2016, kuid otsust ei teinud. Uuesti algasid kaitsjate ja süüdistajate kuulamised tänavu novembris ja lõppesid nädal tagasi.
Väidetavalt on India prokuratuuril siiski võimalus otsus 90 päeva jooksul edasi kaevata, mis võib takistada meeste kiiret vabastamist. 23 laevakaitsjat, seahulgas ka eestlasi, hoiti kinni Chennai Puzhali vanglas, teised 12 on aga Tamil Nadu osariigi Tirunelveli linna Palayamkottai keskvanglas.