Suurbritannia euroskeptikust analüütik Ambrose Evans-Pritchard analüüsib The Telegraphis Itaalia valimistele eelnevat olukorda, mis peaks Euroopa Liidu liidritel küll ägedaid peavalusid tekitama.
Vahetult enne 4. märtsil toimuvaid Itaalia parlamendivalimisi on valitsevate vasakpoolsete ja euroopameelsete parteide populaarsus üha vähenemas ja tõusmas on protestimeelsus. Viimatised küsitlused näitavad, et üksikparteidest toetab 29,4% valijatest Beppe Grillo Viie Tähe Liikumist.
Ka parempoolne Põhjaliiga (mis on sõlminud valimisliidu Itaalia endise peaministri Silvio Berlusconi parteiga Forza Italia ning rahvuskonservatiivse parteiga Itaalia Vennad ehk Fratelli d’Italia) on väga heal positsioonil ning Põhjaliiga juht Matteo Salvini võib saada peaministriks (vt ka UU 29.01.18).
Seega on euro kasutuselevõtmist inimsusevastaseks kuriteoks nimetanud Salvinil võimalus jõuda Euroopa poliitikas kesksele positsioonile. „Kui me võidame kasvõi ühe häälega, saab Salvinist peaminister, nii lihtne see ongi,“ ütles partei majandusalane kõneisik Claudio Borghi.
Põhjaliiga ei ole taganenud oma eurovastasest suunast ja soovib endiselt võtta uuesti kasutusele liiri. Ent uue plaani kohaselt eelistatakse liikuda sammhaaval, kasutada niiöelda tagasipööratud Monnet ehk ühenduse meetodit. Salvini mõte on anda välja kaubeldavad tähtajatud võlakirjad, millega saaks katta valitsuse võlga ja tasuda võlausaldajatele. Võlakirjad kujutaksid endast de facto euroga paralleelset valuutat ja nende kasutamine õõnestaks rahaliitu seest poolt. Põhjaliiga on tõotanud ka täiendada Itaalia põhiseadust selliselt, et Itaalia seadused oleksid ülemuslikud EL-i seaduste üle.
„Me kavatseme Brüsseli-tegelastega maha pidada väga avameelsed vestlused ja öelda neile, et see pagana defitsiit ei huvita meid üldse. Jätkusuutliku majanduskasvu loomiseks on meil vaja stimuleerivate meetmete programmi ja me oleme veendunud, et nimetaja muutuse mõjul langeb võla suhe SKP-sse,“ rääkis Borghi. „Me ei muretse EL-i sammude pärast. Erinevus Itaalia ja Kreeka vahel on selles, et meie maksame EL-ile raha. Meie oleme netomaksjad,“ lisas ta.
Selline valitsus oleks Brüsselile selgelt suureks peavaluks, seda nii rahanduspoliitiliselt kui ka migratsioonikriisi seisukohast. Isegi kui Forza Italia saab parempoolses koalitsioonis juhtiva positsiooni – mis on ilmselt kõige tõenäolisem –, on selge, et niisuguse profiiliga valitsus käib välja terve hulga rahaliitu destabiliseerivaid otsuseid.
Viie Tähe Liikumine on praegu loobunud plaanist korraldada eurotsooni jäämiseks referendum, ehkki nad on hoiatanud, et võivad seda teha tulevikus, juhul kui läbirääkimised EL-iga ebaõnnestuvad. Nii või teisiti, Viie Tähe manifest rikub väga põhimõtteliselt EL-i kokkuleppeid ja seadusi. Italexit eurotsoonist on sündmustele veidi jalgu jäänud ja ükski Itaalia valimissoosikutest ei plaani enam eurost täielikult loobuda.
Kuid eurotsooni juhid peavad arvestama teistsuguste probleemidega. Itaallased on muutunud äärmiselt küüniliseks EL-i projekti moraalsete väidete ja solidaarsuse puudumise suhtes siis, kui seda tõesti vaja on. Itaallastel on tunne nagu oleks rahaliit kellegi teise – peamiselt Saksamaa – manipuleeritud, ja seda väga suuresti Itaalia tööstusmajanduse arvelt. Lisaks on Itaalia jäetud üksi võitluses migratsioonikriisiga.
Seega võib öelda, et Itaalia mässumeelsete parteide eesmärk on anda vastulöök ja võidelda EL-ilt tagasi otsustusõigus olulistes küsimustes. Euroopa Liidu kestev poliitiline kriis ei ole kuhugi kadunud, see on kõigest kuju muutnud.
Allikas: The Telegraph, tõlkis Triin van Doorslaer.