Kui me lepime odava võõrtööjõu sissetoomisega Eestisse, siis tähendab see, et Eesti jääbki keskmiseks või madalapalgaliseks riigiks, ütles Martin Helme Postimehe otsestuudios võõrtööliste värbamise teemalisel debatil.
Helme sõnul ei ole Eestil vajadust tööjõu piiarvu tõsta, sest juba praegu ei kehti piirarv Euroopa Liidu riikidele, Põhja-Ameerikale ja Jaapanile.
„Riikides, kust võib tulla Eestisse tööle ilma igasuguse piiranguta, elab kokku ligi miljard inimest. Kui keegi tuleb rääkima, et tööjõudu pole kusagilt võtta, siis see jutt ei ole siiras, eriti kui jutt käib IT-spetsialistidest. Tegelikult tahetakse inimesi, kes on nõus töötama väiksema palga eest,“ ütles Helme.
„Aga on täiesti vale luua skeeme, kus maksumaksja maksab ettevõtetele, et nad tooksid mujalt maailmast – mitte valgest maailmast, vaid kolmandatest riikidest – inimesi, kellele väiksemat palka maksta.“
Helme sõnul võtab odava tööjõu sissetoomine Eesti majanduselt tulevikuperspektiivi.
„Eelmisel aastal langetati võõrtöölisest spetsialisti palga alammäära. Seni oli see 120% keskmisest palgast, aga nüüd on 100%. Sissevool suurenes ühe aasta jooksul viis korda ja see tähendab sisuliselt seda, et Eestis toimub rahvastiku väljavahetamine. Eestlased lähevad ära, sest nad ei ole senise palgaga nõus ning ukrainlased ja venelased tulevad asemele. See protsess ainult kiireneb, kui me ei ütle ettevõtjatele, et teil ei ole õigust küsida maksumaksjatelt oma töötajate subsideerimist. Rahvusvahelist konkurentsieelist ei peaks saama selle arvelt, et tööjõu sisendhind väiksem. Ettevõtjatel tuleks leida viis, kuidas tootlikkust parandada ja palka tõsta,“ kõneles Helme.
„Odava tööjõu sissetoomine kandib selgelt väga suurt raha ümber töötajatelt omanikele. Palgaraha jääb väiksemaks ja suureneb kapitali omaniku tulu. Ja tegu pole Eesti omanikega, vaid rahvusvaheliste suurfirmadega. Võõrtööjõu sissevedu võtab ära vajaduse muuta ettevõtet efektiivsemaks ja tootlikumaks ja olla innovatiivne. Kui me lepime odava tööjõu sissetoomisega, siis me lepime sellega, et eestlased jäävadki teenima madalat palka.“
UU