Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Tallinna volikogu opositsioon kiskus umbusaldamisel linnapea Taavi Aasa maski halastamatult maha

-
08.05.2018
Tallinna volikogu saalis olid kohal vaid opositsioonisaadikud.
© Kadri Vilba

Kuigi teisipäevane umbusaldusavaldus Tallinna linnapeale Taavi Aasale sai 40 vajaliku hääle asemel kokku vaid 38, näitas kogu protsess opositsiooni ühtsust ja pealinna võimupartei hirmu.

Nimelt tulid sajaprotsendiliselt kohale sotside, Reformierakonna, IRL-i ja EKRE saadikud, kuid saalist puudusid kõik Keskerakonna rahvaesindajad peale istungit juhtinud Toivo Tootseni — väidetavalt ei lubatud keskerakondlastel kohale minna, et keegi ekslikult valet nuppu ei vajutaks või sootuks üle ei jookseks.

Opositsiooni andmetel jälgis terve seltskond Keskerakonna saadikuid, samuti ka fraktsioonitu Edgar Savisaar, seda, kuivõrd ühtselt suudab vastasrind välja astuda, et teha sellest järeldused järgmiseks umbusaldamise korraks. Kõigi saabumine näitas neile nüüd ära, et keskerakondliku linnavalitsuse korruptsiooni vastu oleva siseopositsiooni toetusega saab Taavi Aasa võimu igaveseks ajalukku saata ning KE ainuvõimu lõpetada.

EKRE fraktsiooni esimees Urmas Reitelmann ütles ilmselt äsjase Siilil osalemise taustal, et tegu oli omamoodi operatiivse  lahingharjutusega ja tegelikult polnud opositsioon nii sinisilmne, et loota umbusalduse kindlale õnnestumisele. “Aga see on Keskerakonnale ohumärgiks ja Taavi Aas saab nüüd aru, kui ebakindel tema positsioon on — kuna nende saadikuid saalis polnud, siis järelikult ei usalda nad omi,” märkis Reitelmann.

Istungil süüdistustele vastukõne esitanud linnapea Taavi Aas ründas opositsioonisaadikuid kombel, mida Urmas Reitelmann nimetas matslikuks, sest Aas jätkas väitmist, et linnas on kõik korras ja ta ei näidanud välja mingit kahetsust negatiivsete juhtumite suhtes. “Te räägite Tallinnast kui maapealsest põrgust, aga isegi ummikud liikluses räägivad linna arengust,” väitis ta ja see arvamus kutsus saalis esile vihase reaktsiooni. Aas aga jätkas oma kiitvat joont, nimetades arvukaid korruptsioonipaljastusi kõigest ebameeldivateks üksikjuhtumiteks, mida juhtub ka heas peres, ning kinnitades, et linn olevat positiivselt üles ehitatud, reiting aina paranevat ja välisspetsialistid kiitvat Tallinna valitsemist.

Urmas Reitelmanni sõnul ei usu ta, et linnavalitsuse kriminaalne kamp umbusaldamisest midagi põhjapanevalt õpib. “Seal valitseb ringkäendus, kõik teavad midagi ja nad mõistavad, et kui mingi kaart nüüd välja tõmmata, kukub kogu keskerakondlik kaardimajake kokku,” arvas ta. “Kahtlemata on linnavalitsuses ka ausaid inimesi, aga nemad peavad kaasa ulguma.”

EKRE fraktsiooni esimees ütles opositsiooni edaspidise tegevusplaani kohta, et tulemas on suvepuhkused ja esialgu midagi uut ilmselt ei toimu, kuid sügisel jätkatakse korruptsioonipesa puistamist. “Nii me seda ei jäta, vaid kasutame kõiki võimalusi, et praegune linnavalitsus maha võtta,” lubas ta.

Opositsiooni nimel sõna võtnud Kristen Michali kõnet täiendades märkis EKRE fraktsiooni liige Martin Helme, et kuigi Keskerakond vihjab linlaste poolt valimistel antud mandaadile, ei anna see õigustust korruptiivsele valitsemisele. “Selle mandaadiga võite õigustada liiklusummikuid linnas või venestamist, aga varastamiseks ei ole teile keegi mandaati andnud,” raius ta. Helle-Moonika Helme juhtis tähelepanu sellele, et ühtegi keskerakondlast pole kohal, sest nad kardavad antud käsu vastu välja astuda. “Linn vääriks paremat õhkkonda, kui seda on linnavalitsuses loodud hirmu õhkkond, kus keskerakondlastest ametnikud kardavad erakonna juhte,” arvas ta.

EKRE saadik Kersti Kracht ütles oma repliigis, et volikogu revisjonikomisjonis peaks opositsioonil  lisaks esimehele olema ka enamus kohti, mis leevendaks veidigi seda praktikat, kus linnavalitsus kontrollib oma tegevusi ise. Martin Helme juhtis tähelepanu sellele, et linna äriühingute nõukogudes on ka rida keskerakondlastest Riigikogu saadikuid, kes on saanud osakeseks KE toiduahelast.

Ei saa jätta märkimata, et rahvuskonservatiivid Wesse Allik ja Urmas Reitelmann tulid umbusaldushääletusele otse Siililt ja läksid seejärel õppusele ka tagasi.