Ameerika poliitiline aktivist ja kommentaator Steve Bannon esines Visegradi rühma ehk V4 konverentsil “Future of Europe”, kus ta toetas Ungari arenguid.
Endine Donald Trumpi strateeg, tema kampaania juht ja üks parempoolsete konservatiivide uudistekanali Breitbart asutajad Bannon rääkis sel nädalal Euroopa tuleviku konverentsil Trumpi loosungist “America First” ja selle mõjust Kesk-Euroopale.
“President Trump pidas oma kõige olulisema kõne Varssavis 2017. aasta juulis,” meenutas Bannon. Tsiteerides presidenti, ütles ta: “Põhiküsimus on selles, kas on olemas tahe ellu jääda. Kas me usaldame oma väärtusi nii palju, et me kaitseme neid mistahes hinnaga? Kas meie kodanikel on piisavalt julgust oma piiride kaitsmisel? Kas meil on tahet ja julgust, et hoida ees meie tsivilisatsiooni nende eest, kes on valmis seda hävitama?”
“Kaheksa kuud hiljem on Ungari rahvas Viktor Orbanit valides sellele vastanud,” jätkas Bannon. Ta mainis ära ka peaminister Orbáni märkuse mai alguse kõnest, kus too lubas ehitada 21. sajandi kristliku demokraatia, mis tagab võrdsuse, inimväärikuse, vabaduse ja turvalisuse, annab kaitse traditsioonilisele mehe ja naise abielul põhinevale peremudelile, kaitseb kristlikku kultuuri ja annab madjaritele võimaluse arendada oma rahvusriiki. Bannon ütles samuti, et Viktor Orbán käivitab inimesi sama võimsalt nagu Trump.
BBC reporter küsis Bannonilt Ungari kohta ning tema täpne küsimus oli: “Ta [Orbán] ütles, et ta kavatseb kaitsta kristlikku rahvust. Kas see on liberaalse demokraatia lõpp? ”
“Ma ütlen, et lasku käia ja kui lõpp, siis lõpp! Liberaalide demokraatia töötas neile hästi 40 või 50 aasta jooksul, kui nad võitsid valimised. Niipea kui nad hakkavad kaotama, oleme järsku kõik fašistid. Me kõik oleme autoritaarid ja minidiktaatorid,” aasis Bannon. Ta lisas, et Ungaris pole mõjukat poliitilist opositsiooni, sellise mulje tekitab vasakliberaalne meedia, mis kujutab Ungaris tegelikult toimuvat kallutatult ja meelevaldselt.
Budapesti V4 grupi konverentsil arutlevad poliitikud, teadlased ja avaliku elu tegelased Euroopa tuleviku üle. Arutelude peamisteks teemadeks on euroopaliku kultuuri säilitamine, rändeprobleemid ja geopoliitika.