Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Euroopa Liidu tõelise solidaarsuse ja võimekuse panevad proovile paljudes maades möllavad metsatulekahjud

-
24.07.2018
Põleng Ateena lähistel Kreekas.
© AFP/Scanpix

Praktiliselt kogu Euroopas kuuma ilma tõttu möllavad metsatulekahjud panevad ilmselt suuresti proovile Euroopa Liidu solidaarsuse ja võimekuse abivajajaid efektiivselt aidata.

Läti esitas rahvusvahelise palve laenata kolm helikopterit, et tagada Valdgale metsa- ja rabapõlengu kustutamise pidevus, ütles BNS-ile siseministri nõunik Daiga Holmа teisipäeval. Praegu on Euroopas saadaval vaid üks kopter, sest EL-i abi on palunud ka Serbia, Kreeka ja Soome. Väga võimalik, et EL-is on ka päästetehnika samas seisus, nagu Saksa lennuvägi, kus enam kui sajast lennukist olid ühel hetkel lennukõlbulikud vaid neli.

Siseminister Richards Kozlovskise ütles varem, et abi palutakse abi Euroopa Liidu ja NATO tsiviilkaitse raames. “See nõuab teatava aja, kuid me loodame liikmesriikide abivalmidusele,” ütles ta.  Läti küsis abi ka Valgevenelt, Eestilt pole seda veel tahetud.

Kreeka pealinna Ateena ümbruses lõõmavad metsa- ja maastikupõlengud on kinnitatud andmetel nõudnud vähemalt 49 inimese elu ja vigastatuid on 170. Tulekahjud põletasid maha hulgaliselt autosid, farme ja metsi. Sajad inimesed põgenesid randa, kust neid asusid evakueerima mereväe laevad, jahid ja kalalaevad.

Kreeka palub samuti Euroopa Liidult abi metsatulekahjude kustutamiseks.  Türgi pakkus Kreekale Ateena ümbruses möllavate metsapõlengute peatamiseks lennukeid ja helikoptereid, kuid too esialgu keeldus.

Juba pikemat aega möllavad suured tulekahjud Rootsis, mida on juba nimetatud sajandi katastroofiks, samuti ka Soomes. Suurim on oht Lõuna-Rootsis ja Kesk-Rootsi Mälari orus. Kõige hullem on olukord Gävleborgi, Dalarna, Jämtlandini ja Västernorrlandi läänis. Rootslastele annavad abi naabrid.

Süttimiste põhjuseks peetakse äikest, kuid ka inimkätt. Lähis-Idas kasutavad palestiinlased maastikupõlenguid näiteks võitlusvahendina Iisraeli riigi vastu, süüdates neid rakettide, tuuleleohede ja õhupallide abiga ka Gaza piiri tagant.

Tragöödia lähendavad alati inimesi ja riike, kuid abi saamiseks peab ka ise olema inimlik neil aegadel, kui abi ei vajata. “Kui otsida näidet Euroopa solidaarsusest, siis palun: Poola saatis 140 tuletõrjujat ja 44 päästeautot appi Rootsile, kus on ajaloo suurimad metsapõlengud. Eelmisel aastal aga sõimas Rootsi siseminister Poolat paremäärmuslikuks ja Poola ütles nüüd: me toetame Rootsi rahvast, mitte valitsust,” kirjutab EKRE Riigikogu saadik Jaak Madison Twitteris.

Vähemalt kaks nädalat aitavad Poola tuletõrjujad Rootsi metsi kustutada.

“Rootsi on abipalve saatnud ka Euroopa Liidu katastroofiabi keskusele ja nädala jooksul on appi tulnud küll lennukeid, helikoptereid, tuletõrjujaid kümnest Euroopa Liidu riigist. Kui näiteks paar päeva tagasi Poola 44 tuletõrjeautot ja üle 100 mehe konvoina läbi Rootsi linnade ja külade sõitsid, siis olid tänavad palistatud rahvahulgaga ja kõik tervitasid neid nagu vabastajaid,” rääkis Rootsis elav vabakutseline ajakirjanik Anu Kaupmees.