Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Muinsuskaitseamet kiitis heaks Artur Sirgu ausamba uue asukoha

-
22.08.2018
Artur Sirgu monumendi vähendatud koopia.
© UU

Muinsuskaitseameti kiitis heaks Järvamaale Amblasse kavandatava Artur Sirgu ausamba uue asukoha. Ausammas avatakse 25. septembril.

Ausammas tuleb Ambla koguduse pastoraadi esisele alale, kus kaunis roheala tammedega ja Eesti Vabadussõjalaste Liidu üks juhte Artur Sirk jääb istudes külalisi tervitama.
Kõik, kes sõidavad Amblast läbi, näevad Sirgu ausammast ligikaudu 50 meetri kauguselt peateest.

Ausamba avamine toimub Sirgu sünniaastapäeval ehk 25. septembril.

Mälestusseltsi esialgne plaan oli paigutada ausammas Ambla kalmistule, sest seal kihelkonnas Sirk sündis, alustas oma kooliteed ja samale kalmistule on maetud ka ta vanemad. Paraku ei andnud muinsuskaitseamet selle rajamiseks luba – põhjuseks toodi ausammas rikkuvat nelinurkset kavandit, mis on rõhutatud nelja tamme ja hekiga.
Samuti ei andnud amet luba rajada ausammas Sirgu vanemate haua kõrvale. Muinsuskaitse ametnik leidis, et sammas oleks sulgenud ühe väikese ja olulise tee. Ambla koguduse pastoraadi esine ala aga muinsuskaitsele sobis.

Mälestusseltsi “Artur Sirk” eesmärgiks on vabadussõdalaste tegevuse teadvustamise. Sihtasutuse asutajad ja juhatuse liikmed on Triin Kuusk ja Jaak Madison ning nõukogusse kuuluvad ajaloolane Jaak Valge, korporatsioon Sakala vilistlane Art Johanson ning ajaloohuviline Daniel Mereäär.

Ausamba loomisel osales skulptor Ekke Väli, selle valas pronksi Bruno Kadak.

“Ajaloo kordumise vältimiseks peame meeles hoidma Eesti kangelasi, kes uskusid oma riiki ja rahvasse ning olid valmis seda kaitsma surmani. Sirk oli üheks neist ning meie riiklik kohustus on heastada need kuriteod, mis pandi toime Sirgu ja vabadussõjalaste vastu ning mis lõppesid iseseisvuse kaotusega,” on öelnud Jaak Madison.

UU

 

Artur Sirgu ausamba avamine lükkub vabadussõjalasest poliitiku sünniaastapäevale

Vabadussõjalaste juht Artur Sirgu mälestus saab augustis Järvamaal monumenti jäädvustatud