Rootsi parlamendivalimiste tulemused ei toonud immigratsioonivastast erakonda Rootsi Demokraadid küll suuruselt teiseks parlamendierakonnaks, kuid tõstis tema kaalu riigi poliitikas tugevalt.
Rootsi Demokraadid kogusid 17,6% häältest (eelmistel valimistel 12,9%) ja said parlamendis 62 kohta. Kuigi sotsid kogusid kõige rohkem hääli ehk 28,4 protsenti, on nende tulemus võrreldes eelmiste valimiste 31 protsendiga oluliselt väiksem.
See tähendab ka seda, et punarohelise bloki senine üleolek parlamendis on peaaegu olematuks muutunud. Rootsi parlamendi teine, parempoolne blokk nõuab juba senise peaministri Stefan Löfveni taandumist. Too välistab selle, lubades laialdasemat koalitsiooni.
Löfven võib üritada samasugust valitsust nagu 2014. aastal – vähemuskoalitsioon rohelistega, mis toetub parlamendis ekskommunistliku Vasakpartei mitteametlikule toetusele. Vähemusvalitsusele võivad saada aga ohtlikuks Rootsi Demokraatide katsed blokeerida eelnõusid ja kukutada koalitsioon esimesel võimalusel, näiteks juba riigieelarve hääletusel, pakub BNS.
Kommenteerides Rootsi Demokraatide head tulemust ütles peaminister, et “natsismijuurtega erakond ei suuda eales pakkuda midagi vastutustundlikku, ainult vihkamist”. Kui natsismisüüdistus erakonna vastu, kes juhib tähelepanu immigratsioonipoliitika läbikukkumisele, pole mitte vihakõne, siis misasi see vihakõne üldse on? Ainult rahvuslaste arvamus?
Kes jälgis Rootsi valimiseelse olukorra kajastamist Euroopa ja Eesti peavoolumeedias, see märkas kindlasti hüsteeriat, mis näitas vasakliberaalide tohutut hirmu Rootsi Demokraatide hea tulemuse ees. ERR ei osanud muud teha, kui rõhutada fakti, et keegi ei taha selle erakonnaga pärast valimisi endiselt tegemist teha. Samas aga kirjutab isegi multikultuursusesse uppuva Soome ajakirjandus teistsuguste pealkirjade all, nagu näiteks: “Rootsi valimised: ajaloo suurim kaotus sotsidele, Rootsi Demokraatide võit.”
Päris omapärane lugu juhtus enne valimisi Rootsi Demokraatide liidri Jimmie Åkessoniga, kes ütles reedel SVT valimissaates, et sisserändajad ei leia tööd, kuna nad ei ole rootslased ega sobitu Rootsi ühiskonda. Saate järel tegi SVT avalduse, milles nimetas kommentaari vastuvõetamatuks üldistuseks.
Åkesson nimetas SVT seisukohavõttu skandaalseks ja ütles, et erakond nõuab rahvusringhäälingult avalikku vabandust. “Meil on valimisjaoskondade sulgemiseni vaevalt kaks päeva ning rahvusringhääling otsustab sekkuda diskussiooni oma seisukohavõtuga ühe erakonna suhtes. See on skandaalne,” ütles parteijuht ajalehele Expressen.
SVT mõistagi ei vabandanud ja seetõttu teatas Åkesson, et ei anna rahvusringhäälingule valimiste järel mingeid kommentaare – see aga vallandas omakorda SVT vihase protesti, mis näitab, et vasakliberaalidel on täiesti väärastunud arusaam moraalist ja vastastikusest austusest.
Rootsi ühiskond on Rootsi Demokraatidele suurt mandaati andes näidanud, et vähemalt osa neist mõistab hukka riigi senise hukatusliku immigratsioonipoliitika ja multikultuurse ühiskonna.