Viimaseks teemaks saates “Räägime asjast” on välispoliitika ja seekord oli jutuks taas Brexit.
Martin Helme sõnul ei vasta tõele, et tulemas on mingi murdepunkt, sest Brüssel tekitab vaid paanikaõhkkonda, et viimasel hetkele rõhudes oma tahtmised läbi suruda, esitades samas üha uusi nõudmisi.
Theresa May valitsus toetub teatavasti koalitsioonile väikesearvuliste Põhja-Iirimaa konservatiividega. Seetõttu tahab Brüssel läbi suruda selle, et Iirimaa ja Suurbritannia vahele ei tohi piiri teha, mis tähendab Ulsteri annekteerimist, sest tollipiir tuleks siis Põhja-Iirimaa ja ülejäänud Suurbritannia vahele.
Mart Helme hinnangul on May järeleandmisteks valmis, aga siis on tema valitsusel ka oht kukkuda. Seetõttu üritab ta Brüsselilt aega juurde küsida ja asjad häguseks ajada, et keegi ei saaks teda kapitulatsioonis süüdistada. Brüsseli esindaja Michel Barnier aga esitab talle jätkuvalt karme ja katteta nõudmisi, millega on ühinenud ka Prantsusmaa president Macron, kelle populaarsus on küll langemas, nagu ka sisepoliitilistes heitlustes pinna jalge alt kaotanud Angela Merkelil.
Martin Helme sõnul on kokkuleppe mittesaavutamise kohta hakatud levitama absurdseid väiteid, nagu ei saaks pärast 29. märtsi enam ükski Briti lennuk Euroopas maanduda. Tema hinnangul tähendaks see justkui sõjaseisukorda, aga tsiviillennukid on alati maandunud ka sõjaolukordades – lennuühendust pole üldjuhul poliitilised keerkäigud kunagi mõjutanud. “See ei ole kuidagi tõsine jutt, vaid katse hirmutada Briti valitsust ja avalikkust, et May saaks kapitulatsiooniga Briti avalikkuse ette minna,” selgitas ta.
Briti eurovastased jõud on aru saanud, et kõik ootavad Brexiti kapitulatsiooni – nõutakse ju ka uut referendumit, et brittidelt üle küsida, kas nad ikka tahavad eraldumist. “EL vihkab referendumeid, aga ta armastab neid korrata, kuni saab õige vastuse,” märkis Martin Helme. Mart Helme hinnangul on Brexiti positsioonid tugevad, uus referendum ei annaks Brüsseli soovitud tulemust ja kui May jätkab kapitulantlikku poliitikat, tulevad uued valimised ja lahkumine lepinguta.
Martin Helme kinnitas samuti, et Brüssel on oma räigete nõudmiste ja ähvardustega Briti avalikkust sedavõrd vihale ajanud, et ka paljud Brexiti vastased on nüüd sellega leppimas. Mart Helme lisas, et Brexiti toetajad ei lase Mayl mingil juhul kapituleeruda, sest nüüd muutuks Suurbritannia juba lihtsalt Brüsseli jalamatiks.
Martin Helme võrdles Mayd pugejalikkuse poolest Jürgen Ligiga ja tõi positiivse näitena Itaalia valitsuse, kes on ülipopulaarne, sest seisab oma rahva eest – sama vajab ka Suurbritannia, kes vajaks May asemele tugevat Brexiti lõuni viivat liidrit. Tooride leeris on paraku europooldajad ülekaalus, aga ka eurovastaseid on piisavalt, et May kukutada ja uued valimised korraldada. “Pigem lasevad Brexiti toetajad kogu demokraatia vastu taevast, kui et lubavad Brüsselil võita,” arvas Mart Helme.