Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Andres Anvelti juhtum näitab poliitilise süsteemi mädakoldeid ja vajadust puhastada Augeiase talle

-
23.01.2019
Siseminister Andres Anvelt veidi aega enne teadet oma tagasiastumisest.
© Stanislav Moshkov/Õhtuleht

EKRE on lubanud võimulepääsu korral algatada Eestis justiitsreformi, mis hõlmaks lisaks kohtutele ka prokuratuuri, kohtutäitureid, inkassofirmasid ja jõustruktuure, sest selles valdkonnas on asjad juba ammu korrast ära.

Ja endastmõistetavalt on sellega seotud kogu poliitiline süsteem, mis on ise üdini saastas sees ega soovigi Augeiase talle puhastada. Hea ja hoiatav näide on üks SDE juhtfiguuridest Andres Anvelt, kes on töötanud pikka aega erinevates jõustruktuurides ja olnud ka neid juhtiv siseminister.

Kala mädaneb ikka peast – kui siseminister on ühe suurima rahapesus kahtlustatavaga isiklik tuttav ja pühib tumedaid pilvi tema pea kohalt minema, siis ei saa õigusriiki olemas ollagi. Muide, ka uus sotsist siseminister Katri Raik alustas teisel tööpäeval “oma” ehk Indrek Tarandi puhtaks pesemisega. Pikka aega võimupirukat nosinud sotsid on sügavalt korruptsioonisohu vajunud, hoides paaniliselt kinni sealsamas rabelevatest Reformierakonnast ja Isamaast ning kiskudes kaasa kuritegevusega juba tuttava Keskerakonna.

Andres Anvelti sõbra Anton Geri juhitud rahapesukontor tegeles korrumpeerunud Venemaa riigiametnike ja õiguskaitseorganite töötajate poolt Venemaa riigieelarvest varastatud rahade pesemisega läbi Eesti finantssüsteemi ehk siis on mees otseselt seotud Danske afääri summutamisega, mis tingis ka tema tagasiastumise – see on Eesti Ekspressi loo põhisõnum.

Seda et poliitilises süsteemis lausa haiseb, tõestab ka Postimehe jutt sellest, kuidas 2006. aastal rahandusministri juhtimisel valitsuskomisjon, mis tegeles rahapesuvastase võitlusega. Ometigi – “Teada on, et rahandusminister isiklikult osales perioodil 2009–2014 kaheksateistkümnest valitsuskomisjoni istungist vaid ühel. Samuti ei näinud ta üha süvenevat probleemi finantsinspektsiooni nõukogu esimehena enne 2014. aastat,” seisab õiguskomisjoni tagasisides. Jutt käib Jürgen Ligist.

Möödunud pühapäeval ilmus ERR-is lugu “Villu Kõve: kohtureformi järele puudub vajadus:” Asi on justkui lühike ja selge – kõik olevat parimas korras, ehk on vaid pisikest peenhäälestust vaja.

Kas ikka on? BNS vahendab Eesti Ekspressi loo endise siseministri Andres Anvelti suhetest ärimees Anton Geriga, keda on seostatud väga suures ulatuses rahapesuga. Seal on sellised laused:

“Kümme aastat tagasi sattus Ger kriminaaluurimise alla. Teda peeti Eesti suurimaks rahapesijaks. Jutt käis miljardist kroonist ehk 64 miljonist eurost. Kohus mõistis mehe siiski õigeks. – “Millise mulje jätab see kohtu tööst?

“”Aga pärast helistas mulle Eerik. Ja kõik sai nagu arusaadavaks.” Jutus mainitud Eerik on Eerik Heldna. Toona kaitsepolitsei asedirektor, praegu kaitseväe luuraja.” – Meil on luurajad, kes on seotud skandaalidega?

“Suvel 2017 esitab ka tuntud Ameerika investor Bill Browder siinsele riigiprokuratuurile avalduse niinimetatud Magnitski asja miljonite pesemise kohta. /…/ Abiprokurör Robert Laid jätab juulis 2017 kriminaalmenetluse alustamata, sest „välisriigi äriühingu Eesti Vabariigis asuvat arveldusarvelt kasutati üksnes rahavoo siirdamiseks ning edastamiseks Eesti Vabariigist välja“. – Taas: mida arvata abiprokuröri tööst?

“Küll aga võtnud politsei Geri appi salaoperatsioonis, et paljastada üks välismaine kurjategija. Kuid tundlik info lekkis politseist välja ja kahtlusalune ei ilmunudki kokkulepitud ajal kohale.” – Kuidas on Eesti “õigusriigis” võimalik, et politseist imbub oluline info välja?

Selliseid momente on kogu loos palju, kuid kõik nad näitavad üht – Eestis riigis pole kohe mitte miski korras ning edasiminek on võimatu, kui ei toimu enesepuhastust! Seda enam, et ilmselt ripub suur osa kartellieliidist tänu Venemaalt lähtunud rahapesu varjamisele (ja kaasaaitamisele) tugevalt Kremli konksu otsas.

Kogu see Anvelti, Danske, Ligi ja muude märksõnade saaga tõestab veelkord, et Eestis jääb väheks isegi restardist – kogu poliitiline süsteem vajab põhjalikku läbiloputamist ja desinfitseerimist, justiitssüsteem tuleb kõigi saba, sarvede ja kapjadega koos reformida, ja seda suudab hetkel ära teha ainult EKRE.

Allikad: BNS, Postimees, Eesti Ekspress, ERR