Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

E-valimiste osas hakkavad järjekordselt ilmnema tuntavad kahtlused

-
05.03.2019
E-valimiste kohalt ei haju tume kahtlustuste vari. Pilt on illustratiivne.
© Tiina Kõrtsini/Õhtuleht

Valimiste järel jõuavad ka Uute Uudisteni inimeste kahtlused valimistulemuste võltsimises, eriti e-hääletuse osas.

Nii kirjutab üks inimene sotsiaalmeedias (kirjapilt muutmata): “Ma olen väga tige!!! E-hääletus on üks suur võltsing! Minu vanaema kes on 88 aastane, käis valimispäeval õhtul peale kella 18 koos minu isaga valimas ja talle öeldi,et teda ei ole valimis nimekirjas, kuna te olete juba e-hääletanud!!! Kuidas kurat see võimalik on???? Kuhu ja kelle poole peab pöörduma? Kas EKRE võtaks selle teema käsile? See ei ole kindlasti üksikjuhtum!!! Kurat ma veel ehitan sellele Reformierakonnale nende võltsingute eest!”

Valimisvõltsimised on väga tõsine teema ja konkreetsed juhtumid on vaja kindlasti üles võtta! Nii EKRE inimesed kui Uued Uudised aitavad neid juhtumeid lahendada, kuid alustama peab siiski seadustes paika pandud teed järgides.

Vabariigi Valimiskomisjoni kodulehel on kirjas: “Isik, kes leiab, et valimiste korraldaja on rikkunud tema õigusi või rikkunud seadust muul viisil, võib esitada avalduse puuduste kohta valimiste korralduses. Kaebus on Vabariigi Valimiskomisjonile esitatav seaduse nõuete kohaselt vormistatud taotlus vaadata läbi ja tühistada valla või linna valimiskomisjoni otsus või tunnistada seadusevastaseks valimiste korraldaja või valla või linna valimiskomisjoni toiming.”

Seega palume kõigil inimestel esitada võltsingukahtlustuste korral tingimata ja kiiresti kaebus valimiskomisjonile ja saadud vastus edastada Uutele Uudistele, ning me avaldame valimisvõltsimiste tausta. Kindlasti ootame e-valimiste võltsingute kohta infot. Ja ikkagi – alustage kaebusega valimiskomisjonile, sest rahvuskonservatiivide portaalil ja veel ametisse astumata EKRE saadikutel puudub igasugune võimekus konkreetsete juhtumitega juriidiliselt tegeleda.

Kahtlemata on võltsimiste võimalused tohutud – nii on varasematel valimistel tulnud ette, et vanadekodudes hääletatakse vanainimeste eest, samuti on täiesti võimalik lasta sedel nende inimeste eest, kes kunagi valimas ei käi. Kuivõrd näiteks Põltsamaa vallas üritati iga hinna eest EKRE inimesi valimiskomisjonist eemal hoida, siis võib eeldada, et sellistes kohtades käivad “hääletamas” inimesed, kes tegelikult kunagi ei vali. Või on nad koguni olnud progressiivsed ja juba e-valinud…

E-häälte lugemist konkreetses keskkonnas jälginud EKRE audiitorid tõid välja päris palju selgusetust: näiteks ei tutvustatud neile protsessi enne seda, kui hääled olid kandjale ehk DVD-le salvestatud (peaks olema 3 eelnevat operatsiooni koos audiitoritega); ei selgitatud, mis on e-urn, kuigi mõistet kasutati pidevalt; testimisena selgitati avastatud olukorda, kus 704 inimest olid hääletanud mitu korda ehk kokku andnud 6340 häält; puudus programmi lähtekoodi tutvustus ja Windows 10 süsteem oli eelmistest valimistest muutmata ehk 2015. aastast; tulemuste salvestamisel polnud peal ainult puhas operatsioonisüsteem ehk häältelugemisrakendus, vaid vaatlejad silmasid ka Firefoxi, kuigi arvuti peaks olema põhimälu ja võrguühenduseta. Täpsemalt oskavad seda kommenteerida asjatundjad, Uued Uudised vahendasid audiitorite juttu sellest, mis neile selgusetuks jäi.

ERR kirjutab, et näiteks Soomes peetakse e-valimisi üldiselt ebausaldusväärseks. E-hääletus on küll, aga see tähendab valimisjaoskonnas kohapeal internetis hääletamist.