Nädala alguses avalikustas USA sisejulgeolekuministeerium värske statistika ebaseaduslike piiriületuste kohta, millest selgus, et kehvasti kaitstud USA lõunapiiri tuli veebruaris üle 76 000 illegaali, mis on tuntav tõus võrreldes jaanuari 58 000-ga.
Senati juriidilise komitee esimees Lindsay Graham kommenteeris olukorda, öeldes, et vastupidiselt paljude poliitiliste oponentide poolt ja meediaväljaannetes väidetule on olukord USA lõunapiiril tõepoolest ohtlik ja muutub aina hullemaks. „Tegemist ei ole mingi Trumpi poolt hautud väljamõeldisega. Tegemist ei ole esilekutsutud kriisiga. Tegemist ei ole kaabeltelevisiooni trikiga. Tegemist on reaalse probleemiga. Ja see on väga tõsine. See kujutab endast ohtu. Ja see kujutab endast ka otsest väljakutset Ameerika Ühendriikide kodanike ohutusele ning turvalisusele. Uskuda vastupidist on reaalsuse eitamine ja faktide ignoreerimine,“ ütles Graham.
Ta esitles käesoleva rahandusaasta viimase viie kuu statistikat: „Võime täheldada, et piiril vahistatud saatjata alaealiste arv on võrreldes aasta varasemaga suurenenud pea 55% ja piiril tabatud perekondade arv on sama perioodiga võrreldes kasvanud pea 340%.“
Kriis USA lõunapiiril on raevukas. Piiripatrullid on sunnitud kulutama oma aega piiri ületanud perekondade eest hoolitsemisele, selle asemel, et keskenduda illegaalidest kriminaalide, vägivaldsete narkokartellide ja teiste ohtude kõrvaldamisele.
Sisejulgeoleku ja Valge Maja ametnikud on juba mitmeid kuid palunud kongressi, et selle probleemiga tegelemiseks muudetaks seadusi. Ka Graham tegi seda: „Ei ole sugugi juhus, et just need kaks rühma – saatjata alaealised ning perekonnad – ületavad nii massiliselt piiri. Meie immigratsiooniseadused nõuavad, et nii saatjata alaealised kui ka perekonnad tuleb peale vahistamist lubada Ameerika Ühendriikidesse,“ ütles Graham. Nimelt lubab seadus, et lapsed või lastega isikud, st perekonnad, tuleb pärast 20 päevast vahi all hoidmist vabastada ja et USAga mitte-piirnevatest riikidest saabunud saatjata alaealised tuleb paigutada tervishoiu- ja sotsiaalteenuste ministeeriumi poolt loodud hooldusasutustesse ning neid ei saadeta tagasi kodumaale.
Grahami sõnul tuleks muuta seadust, sest vastasel korral jätkub massiline illegaalne migratsioon ja inimsmugeldamine Ladina-Ameerika riikidest. „Smugeldajad tunnevad USA seadusi sageli paremini kui meie ise ja nad teenivad tohutult just kõige kaitsetumate pealt. Smugeldajaid ei huvita, kuidas töö saab tehtud, kas teekonnal kedagi vägistatakse, piinatakse või näljutatakse. Neid huvitab ainult kasumi teenimine. Möödunud aastal teenisid smugeldajad migrantide pealt 2,5 miljardit dollarit,“ rääkis Graham.
Demokraadid ei ole siiani näidanud üles mingit soovi immigratsiooniseaduste muutmiseks, kuid ilma selleta jätkub USA piiril humanitaar- ja migratsioonikriis.
Allikas: Townhall
Refereeris Triin van Doorslaer