„Saate „Räägime asjast“ teises osas võtsid Mart ja Martin Helme jutuks poliitilised sigadused Raimond Kaljulaidi kontekstis.
Martin Helme sõnul on Kaljulaid vaimselt Reformierakonda üle kolinud ja teeb Keskerakonnas lammutustööd, apelleerides venemeelsetele ja liberaalidele, et töötada vastu Jüri Ratasele. Ta lisas, et näiteks EKRE-s oleks erakonnale vastu töötamine kohe selle inimese karjääri lõpp erakonnas. Läbirääkimistel juba arvestataksegi sellega, et Kaljulaid kukub koalitsiooni ridadest ära ja neile jääb 56 häält.
„Meie poolt on kokku lepitud, et meie oma partnereid ei ründa, aga Isamaa ja KE poolt on seda juba rikutud,“ märkis Mart Helme, kelle sõnul on Kaljulaid nagu juhitamatu mürsk. Martin Helme lisas, et kui Yana Toom sõimab, siis on see temapoolne auru väljalaskmine ja haukuv koer tegelikult ei hammusta, kuid kokkuvõttes ei saa ka EKRE lõputult enda ründamist lubada.
„Me oleme selles protsessis olnud kõige konstruktiivsemad ja distsiplineeritumad,“ lausus Martin Helme, täpsustades, et Eesti Ekspressis olnud läbirääkimiste ülevaate järgi on infot saadud nii KE-st kui Isamaast. Mart Helme märkis, et tema ei ole viimasel ajal isegi ajakirjanike helistamiste peale telefoni võtnud.
Martin Helme hinnangul tundub Kaljulaid olevat meeleheitel, sest nii tema kui Reformierakond töötlevad palehigis nii Isamaa kui KE saadikud, et ikkagi RE-ga koostööd alustada – oravapartei tegeleb teiste erakondade õõnestamisega, proovides nende inimesi reetma panna.
Mart Helme meenutas presidendivalimisi, kus Marina Kaljuranda tutvustati juba kui esimest venelasest Eesti presidenti, kuid tema läbivedamiseks ikkagi kokkulepet ei saavutatud ja nii määratigi Euroopa Komisjoni poolt riigipeaks Kersti Kaljulaid ning selle vormistas ära Eiki Nestor.
„Nüüd on sama Kaja Kallasega – Euroopa Komisjon otsustas, et peaministriks peab saama Euroopa Parlamendis järele proovitud Kallas, kes aga lendas oma upsakuse tõttu vastu taevast,“ kirjeldas Mart Helme, kelle sõnutsi on EKRE Euroopa Komisjonile liiga vastuvõetamatu.
Martin Helme sõnul on Raimond Kaljulaid ja Kaja Kallas asunud läbirääkimisi räigelt õõnestama, aga KE ja Isamaa inimesed pole sellega valdavalt kaasa läinud. „Kaljulaid tegeleb egotripiga – ta on haiglaslikult ennast imetlev inimene, kes peab ennast ülimuslikuks strateegiks,“ sõnas ta. Mart Helme hinnangul on Kaljulaid nii hariduse kui poliitilise kogemuse poolest lapse tasemel, kuid seda suurem on tema eneseimetlus.
Martin Helme sõnul on kolme erakonna koalitsioonis 5-6 inimese toetuses olemas kahtlus, et nad võivad reeta. Spiikri valimisel võib tema arvates 5-6 häält minna lappama, kuid valitsuse kinnitamiseks tulevad 56 häält kindlasti, selleks aga peab Jüri Ratas vaeva nägema. „Ma ei näe, et RE ja Kaljulaid suudaks koalitsiooni inimesi panna valitsuse vastu hääletama,“ lausus ta.
Mart Helme hinnangul on venelased ja süvariik aru saanud, et KE lõhenemisel tekib vaid nõrk vene partei ja eestlased tulevad EKRE-sse üle. Seetõttu peab Riigikogu ja valitsus tööd alustama, ja siis on näha, kas koalitsioon jääb püsima.
„Meie inimesed räägivad, et ärge murduge – meie valijad on mõistlikud, nad saavad aru, et kompromisse on vaja ja suurtes asjades peab kindlaks jääma,“ rääkis Martin Helme. Tema sõnutsi on EKRE toetajad lubanud vajadusel meelt avaldama tulla, aga hetkel pole see vajalik.
„Kui aga RE-l õnnestub EKRE võimult tõrjuda, siis need hungveipingide miitingud, mis praegu toimuvad, on kui torm morsiklaasis – siis on see, mida meie teeme, midagi sellist, et rändepakti vastane miiting tundub selle kõrval jalutuskäiguna,“ hoiatas ta. Ka Mart Helme märkis, et RE ja sotsid mängivad tulega – nende 300 000 inimese reageering, kes vihkavad Reformierakonda, võib tulla kui püssirohutünni plahvatus, mida ei hoia ära ka Euroopa Komisjon.
Saatejuhid hoiatasid, et see, mis järgneb EKRE kõrvalelükkamisele, pole nali – EKRE mõnitamine on solvanud sadu tuhandeid, RE tegevus on üha enam demokraatiavastane ja nende lubadus demokraatia kõrvale lükata, on väga räige sõnum.
Mart Helme sõnul on ka Isamaa väljapääsmatus olukorras, sest RE ja sotsidega kokku minnes saaks neist paaria. Kui aga kõik kolm erakonda läbirääkimiste lõppedes opositsiooni jäävad, tulevad vähemusvalitsusele rasked ajad.
Helmed vaatlesid ka viimase populaarsusuuringu tulemusi, kus kõige suurem tõusja oli EKRE viie protsendiga, kuid meedia kirjutas ikkagi hoopis RE kaheprotsendilisest tõusust. Martin Helme hinnangul on RE tõus tingitud inertsist, mis tuleneb Riigikogu valimiste võitmisest, kuid üllatus on see siiski, arvestades kui õelalt ja räpaselt RE tegutseb.
Ilmselt on oravapartei taha läinud ka ülesässitatud venelasi, sest Keskerakonna toetus venelaste seas on langenud, kuigi nad on varemgi 70%-st allpool käinud. Nüüd aga on vene meedias juba pikka aega RE ja sotside ässitustöö käinud.
Martin Helme usub, et kui Keskerakond valitsusse jääb, siis nende vene tuumikvalijate usaldus taastub, kuigi pole normaalne, kui vene kogukond on nii kaua ühe erakonna taga olnud.