Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Koalitsioonilepe sai allkirjad ja kolme erakonna võimuliit võib Eesti uuendamise teel samme seadma hakata

-
08.04.2019
Võimulepe sai esmaspäeval 8.04.19 allkirjad.
© UU

Keskerakonna esimees Jüri Ratas, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees Mart Helme ning Isamaa esimees Helir Valdor Seeder allkirjastasid esmaspäeval võimuliidu leppe.

EKRE esimees Mart Helme tänas Jüri Ratast, kes juhtis Helme kinnitusel võimuliidu läbirääkimisi väga paindlikult, kui ka järjekindlalt. “Läbirääkimised olid mitmel korral katkemise veerel, kuid tänu Ratasele seda ei juhtunud,” märkis Helme.

Tema sõnul oli ka Isamaa liidril Helir Valdor Seederil suur panus, et võimuliidu lepe sündis. “Oleme leppega rahul ja see on hoolimata oponentide kriitikast ambitsioonikas leping, mitte stagnatsiooni lepe. Sellist lepingut pole Eestil olnud juba päris ammu. Sõbrad, visake kõrvale eelarvamused, lugege seda lepingut ja mõelge nende pikkade sihtide peale, mis leppes on sätestatud,” märkis Helme.

Mart Helme tõi esile, et koalitsioonileppest jookseb korduvalt läbi sõna “sidusus”. “Me näeme, et Eesti on selgelt tasakaalust väljas Tallinna suunas,” märkis Helme, rõhutades, et “sidususe asja” tuleb edasi ajada. “See pole ainult tasuvuse teema, see on inimeste elukvaliteedi ja tasakaalustatud regionaalse arengu teema. Riik peab leidma vahendeid, et hoida tööhõivet ja elu kvaliteeti,” märkis Helme.

Ta tõstis esile ka rahvaalgatuste elavdamise teema. Helme sõnul mõistab EKRE, et selle lõplikuks rakendamiseks kulub rohkem kui neli aastat, kuid see on kvalitatiivne muutus Eesti poliitikas, millele nüüd on alus pandud.

Jüri Ratase sõnul soovib ta Keskerakonna poolt tänada EKRE-t ja Isamaad nende väga tõsiste läbirääkimiste ja konsultatsioonide osas, mis on külgenud kolme nädala jooksul väga töiselt. “Need kolm nädalat on näidanud, et kolmel erakonnal on soov koostööks ja ka olemas on kompromissivalmidus,” märkis Ratas.

Tema sõnul on võimuliidu leppe märksõna sidus ühiskond ja koostöö otsimine. Samuti pöörab lepe tugevalt pilku ka nende inimeste suunas, kes elavad praegu kodumaalt väljaspool, et nad tuleksid Eestisse tagasi. “Kindlasti hoiab Eesti senist joont välis- ja kaitsepoliitikas,” märkis Ratas, lisades, et Eesti jätkab kindlasti õigusriigina.

“Oleme kolme-nelja nädala jooksul kokku leppinud päris keerulistes küsimustes ning alati leidsime kompromissi. See koalitsioon on loodud neljaks aastaks ja see on kindlasti ka Keskerakonna soov,” rõhutas Ratas. Tema sõnul said kolm erakonda väga selgelt aru ka Eesti rahanduspoliitilistest võimalusest.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder tänas partnereid konstruktiivsete läbirääkimiste eest. “Kui seda lepet iseloomustada, siis see on tasakaal erinevate poliitiliste vaadete vahel,” märkis Seeder. “Ükski koalitsioon ei ole igavene, kuid loodame, et loodav kestab neli aastat,” sõnas ta, lisades, et Isamaa annab endast kõik, et loodav võimuliit püsiks järgmiste valimisteni.

Seederi sõnul on oluline, et valitsusel jätkuks võimekust, paindlikust ja koostöömeelt reageerida neile olukordadele, mis võivad ühiskonda ees ootamas. Ta tõi näiteks pagulasteema, millest polnud 2015. aasta koalitsioonileppes ridagi, kuid ometi tõusis see peagi teravalt päevakorda. “Läbirääkimised kinnitasid mulle, et osapooled polnud kinni kirjatähes. Ja kui mõnes kohas ongi teks üldsõnaline, siis seetõttu, et end mitte kinni kirjutada. Me peame vaatama, mis toimub eelarvega ning lähtuma tegelikust olukorrast, mitte unistustest,” lisas Seeder.

Allikas: BNS