Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Vahemere sõjalise missiooni Sophia ümber käib vassimine, Salvini hoiatab terroristide eest põgenikepaatides

-
17.04.2019
Saksa fregatt Augsburg missioonil Vahemeres.
© EPA/Scanpix

Meedia püüab jätta muljet, nagu oleks Vahemere inimkaubanduse-vastase missiooni Sophia osalises katkemises süüdi Itaalia, mis aga ei ole päris õige.

Sophial osalevad EL-i liikmesriikide sõjalaevad on viimastel aastatel Vahemerel päästnud kümneid tuhandeid migrante, kuid EL oli sunnitud praktika lõpetama Itaalia valitsuse vastuseisu tõttu. Missioon hõlmab edaspidi õhumissioone ja koostööd Liibüaga, vahendab BNS.

Itaalia on teatavasti keelanud kõigil migrandikorjelaevadel oma sadamatesse sisenemise. Kuna sõjalaevad on korjanud kokku umbes 45 000 illegaali, siis on loogiline ka neile oma sadamad kinni panna.

Tegelikult on ju missiooni Sophia eesmärgiks tõkestada inimkaubitsemist ning Liibüa konfliktile kaasa aitavat relva- ja naftasmugeldamist. See tähendab otseseid sõjalisi operatsioone, aga mida teevad sel juhul sõjalaevad, mis on piripardani kokku korjatud migrante täis? Alustavad vajadusel tulevahetust salakaubavedajate ja inimsmugeldajatega?

Möödunud suvel nõudsidki migrandikorjet tegevad Saksa vabaühendused, et põgenikepaatide avastamiseks kasutataks sõjalaevade kõrgtehnoloogilisi seadmeid, mis tekitas juba puhttehnilist vastuseisu, sest avastada on vaja hoopis relva- ja naftaaluseid, ja seal on relvakonfliktid ülimalt tõenäolised.

Itaalia populaarne siseminister Matteo Salvini ütles, et sõjategevuse hoogustumine Liibüas teeb üha tõenäolisemaks selle, et sealt lahkuvates põgenikepaatides on terroriste. “Islamiterroristide sisseimbumine ei ole enam risk, vaid see on saanud tõeks. Seepärast on minu kohus tagada, et Itaalia rannikul ei lubata ühtegi sildumist,” lausus Salvini.

Liibüa peaminister Fayez al-Sarraj hoiatas teispäeval, et Liibüast on Euroopasse tulemas kuni 800 000 sisserändajat.

Euroopa Liidu välispoliitikajuht Federica Mogherini kutsus teisipäeval Euroopa riike saatma sõjalaevu tagasi Vahemerele tõkestama inimkaubitsemist ning Liibüa konflikti õhutavat relva- ja naftasmugeldamist.

EL peatas märtsi lõpus Vahemerel läbi viidava operatsiooni Sophia (EU NAVFOR Med) raames merelised operatsioonid, kuid pikendas missiooni mandaati poole aasta võrra. Sophia raames on alates 2015. aastast vahistatud umbes 150 inimkaubitsejat.