Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Priit Tali: vastumeelsusprotsent erakondadele annab selgema pildi kui toetus

-
28.06.2019
Statistika on alati küsitava väärtusega.
© UU

Uute Uudiste kaasautor Priit Tali pakub välja teistmoodi loogika erakondade ja poliitiliste jõudude populaarsuse hindamiseks.

„Meie sotsioloogilised uuringud ja küsitlused keskenduvad liigselt toetusele ja poolt-olemisele. See aga võib sageli olla väga eksitav.

Kui ma pean valima ÜHE eelistatud partei, siis võib see tekitada väga piiripealse valikudilemma. On täiesti võimalik, et mulle sümpatiseerivad praktiliselt võrdselt erakond X ja erakond Y. Kuna valima peab, siis annan oma hääle X-le. Seega Y jääb toetusest ilma!

Ja kui minusuguseid on palju, siis kokkuvõttes saab X üüratu toetusprotsendi ja Y-le jäävad tühjad pihud. Kuigi reaalselt on nende toetus väga sarnane ning X-i edumaa vaid mikroskoopiline.

Oluliselt rohkem annab rahva toetusest aimu see, kui vaadelda, kelle VASTU ollakse.

On üpris kindel, et toetus mistahes erakonnale ei saa olla lahus teistest erakondadest. Näiteks on RE hetkel ühes paadis SDE-ga. Kui ma ikka olen väga sotside vastane, siis ma mingil juhul ei anna oma toetust ka reformaritele, sest „ütle kes on su sõbrad ja …“. Ja vastupidi – kui ma avaldan oravatele poolehoidu, siis maksimaalse tõenäosusega ei ole ma ka sotsivaenulik.

Sellest loogikast lähtuvalt kujuneb hoopis teistsugune pilt võrreldes sellega, mida alati küsitluste järgselt meile maalitakse.

Viimase Norstati uuringu tulemused (pooldajad) olid sellised –

RE   – 33,1%

KE   – 21,0%

EKRE – 17,3%

SDE – 11,7%

Isamaa – 8,2%

Mistahes koalitsioonierakonna toetaja ei ole kindlasti teiste koalitsioonipartnerite vastu. Ükskõik kumma opositsioonipartei toetaja ei ole kindlasti ka teise opositsioonileeri vastu.

Ja sama loogika ütleb, et opositsiooni toetajad on KÕIGI koalitsiooniparteide vastu ja valitsuse toetajad on mõlema opositsioonis oleva erakonna vastu.

On ju täiesti uskumatu ja ääretult ebatõenäoline, et mõne oravate toetaja nö teine valik oleks EKRE või KE.

Seega saab välja joonistada parteide VASTU-protsendid.

KE vastu on 44,8%, EKRE vastu on 44,8%, Isamaa vastu on 44,8%.

RE vastu on 46,5%, SDE vastu on 46,5%.

Küllap on selline arvutus pisut lihtsustatud ja kergelt meelevaldne, kuid teatav sügav loogika on siin siiski olemas ja mulle tundub, et selline pilt ühiskonna meelsusest on tunduvalt adekvaatsem, kui üksikparteide POOLT-protsentide vaatamine.“