Presidendi poolt Eesti Panga nõukogu esimeheks surutud Mart Laar laulab presidendiga sama laulu. Pole ka midagi imestada, sest Kersti Kaljulaid on kaudselt ju Isamaa president, olles kunagi ka Laari nõunik. Eesti on väike, eriti kitsas on tipus ja nii need käed üksteist pesevad.
Mäletame, et kui Kaljulaid Laari teiseks ametiajaks panganõukogu esimeheks esitas, küsis nii mõnigi, et kas see on sotsiaalne töökoht.
Aga mingem Laari äsjase intervjuu juurde. Selle valguses on küsimus suures plaanis selles, kas Laari käitumine on ikka kogu Eesti huvides.
Teatavasti kordas Laar Delfile sama mantrat, mida Kaljulaid ja mõned opositsioonipoliitikud on pidevalt esitanud: “EKRE liikmeid ei ole nõukokku kutsutud ja ei kutsuta ka. Sest Eesti Panga nõukogu järgi tehakse järeldusi Eesti riigi usaldusväärsuse kohta. Ja kuni EKREs pole üle läinud komme, et enne räägitakse ja siis mõteldakse, siis ei tule sinna mitte ühtegi EKRE liiget. Eesti Panga nõukogu esimees ei saa käia ja vabandust paluda nõukogu liikmete avalduste pärast.”
Selle peale tekib üldisem küsimus, kui inimesi jäetakse nõukogudest välja parteilise, mitte asjatundlikkuse põhimõttel, siis kellegi selline välistamine tundub pigem ohtliku pretsedendina. Pealegi väitis Laar ise, et koostas nimekirja parteiüleselt.
Mart Laar ilmselgelt ületähtsustab Eesti Panga rolli võrreldes näiteks Eesti valitsusega, kus Isamaa, kus ta on auesimeheks, istub nagu kult rukkis koos EKRE ja Keskerakonnaga.
Vabandamisest. Laar teab, millest räägib – ta on mees, kes on peaministrina pumppüssist tulistanud opositsiooniliidri Edgar Savisaare pihta (muide, seda tegi toona ka tollane presidendi julgeolekunõunik Erik-Niiles Kross (nüüd Reformierakond). Laar oli mitu aastat hiljem sunnitud tegu tunnistama ning vabandama ning ka peaministriametist loobuma.
Muide, täpselt samal ajal nn pildiskandaaliga (1999. a) töötas Mart Laari majandusnõunikuna ei keegi muu, kui Kersti Kaljulaid ise.
Ja EKRE juhti Mart Helmet on seesama Laar nimetanud kasulikusk idioodiks ja patoloogiliseks valetajaks. Mees, kes tekitas sellise lapsikusega riigist välja ulatunud skandaali ja kõigepealt eitas laskmist – see tähendab, et valetas.
Vabandustest rääkides, siis see skandaalne laskmise kohta toodi veel vabanduseks, et Laar tegi seda eraisikuna. „Tule taevas appi!“ hüüaksid selle peale klassikud. Mis usaldust selline peaminister tekitas? Või millisena ta väljaspoole riigipiire välja paistis? Meenutades Mart Laari karjääri, on tema küll viimane, kes peaks EKRE või ükskõik kelle usaldusväärusse kohta sõna võtma. Lisagem, et tema kui kunagine (umbusaldatud) peaminister pidi rublatehngu varjamise tõttu valitsuse laiali saatma.
Laari omapärane vihakandmise viis paistab välja mujaltki. Näiteks jättis ta oma ajalooraamatust Savisaare üldse välja.
Seda aktuaalsem on ka Riigikogu saalis püstitatud küsimus sellest, kuidas muuta seadust sellisel moel, et Eesti Panga nõukogu esimees välja vahetada, sest parlamendi kukkus ta oma nõukogu liikmete nimekirjaga piinlikult haledalt läbi.
UU