Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Püha Greta fenomen – ilmalik sotsialismus on üle võtnud religioosse tühimiku

-
30.09.2019
Kas Jeanne d`Arc`i järel on uus pühak tõusmas?
© Reuters/Scanpix

Lääne sekulaarne maailm on imbunud läbi religioossest mõtlemisest –  meid valitseb kinnisideeline nn puhta toidu fetiš ja internetis möllav halastamatu rahvamass, kes nõuab vastuhakkajate lintšimist, häbistamist ning karistamist.

Tuleviku sotsioloogidele pakub Greta Thunbergi fenomen kindlasti suurt huvi – ja seda just eelnimetatud põhjustel, kirjutab kolumnist Madeline Grant The Telegraphis.

Apokalüptilisi hoiatusi kuulutavast Pipi Pikksuka patsidega Greta Thunbergist on saanud mõne kuuga ülemaailmne ikoon. Kuid teda kõikjal saatvast rahvamassist üllatavam on siiski tema peaaegu religioosne ülistamine. Teda kujutletakse lapsprohvetina, moodsa aja Jean d’Arcina.

Võimalik, et see võrdlus on pealtnäha ülepingutatud, kuid Thunbergi maailmalõpu ennustustest võib siiski leida hulgaliselt paralleele lapspühakutega, keda jumaldati nende üleloomulike võimete pärast ja kelle süütust ning moraalset puhtust ülistati.

Thunberg nimetab oma autismi nn üleloomulikuks võimeks. Ta kirjeldab langenud maailma, mille ainsaks lootuseks on utoopiline tagasi pöördumine tööstuseelsesse minevikku. Tema järgijate üleskutsed „kliimaõigluse“ jalule seadmiseks ja vaesemate riikide abistamiseks kõlavad kui enesepiitsutamine.

Hiljuti ÜRO-s peetud hämmastavas kõnes nahutas Thunberg maailma liidreid selle eest, et nood on noori inimesi „reetnud“ – ja kõik need tähtsad riigijuhid plaksutasid masohhistlikult selle retoorilise piitsutamise peale.

Fännid ülistasid tema jäist suhtumist Donald Trumpi ning nägid nende kohtumises hea ja kurja kokkusaamise sümbolit, äraostetava ja materialistliku maailma põrkumist „Greta“ esindatud transtsendentse ja spirituaalsega maailmaga.

Ühe varasema esinemise järel suudles aga Euroopa Komisjoni endine president Jean-Claude Juncker kaamerate ees aupaklikult Thunbergi kätt, nagu mõni pattu kahetsev keskaegne monarh pühakojas.

Sarnaselt tõelisele askeetlikule pühakule kiidetakse Thunbergi ka tema ennastsalgavuse eest. Kahenädalasel merereisil Euroopast Ameerikasse võimendas meedia hoolega tema füüsilisi kannatusi, tema kehva tervist, duši puudumist ja plastikpange kasutamist tualeti asemel. Thunbergi järgijad ei päri kuigi sageli tema vanemate järgi, kuna näevad temas ohvrilammast.

Püha Greta austamine on tavatu, kuid selles ei ole siiski midagi üllatavat. Lääne mugav elu ja kristliku religiooni hülgamine on tekitanud vaimse tühimiku. Meie uuel religioonil on aga paraku väga vähe pistmist lunastuse, lootuse või andestusega. Sest kõik selle religiooni sõnumis kahtlejad kuulutatakse „eitajateks“, mis on hereesia ülim vorm.

Ometi peaks Thunbergi liikumise äärmuslik, kapitalismivastane eesmärk tekitama hulgaliselt küsimusi – eriti, kuna vasakpoolsed on pidevalt kasutanud ülemaailmset paanikatekitamist rahvaste sotsialismi poole suunamiseks. Külma sõja ajal juhtisid tuumaprogrammide vastast liikumist äärmusvasakpoolsed, eesmärgiga lõpetada Lääne opositsioon Nõukogude Liiduga.

Libareligioosne innukus ei asenda aga ratsionaalseid arutelusid kulude, kasude ja poliitikate üle. Samuti ei peaks see takistama esitamast küsimusi, kas ikka on sobilik seada üks laps niisugusel määral kogu maailma pilgu alla.

Allikas: The Telegraph

Refereeris Triin van Doorslaer