Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Migrantide alla jäänud Kreeka on hakanud massirände hukatuslikkust mõistma

-
03.10.2019
Moria põgenikelaager Lesbose saarel.
© ZUMAPRESS.com/Scanpix

Pühapäeval Kreeka Lesbose saare migrantide keskuses toimunud tulekahju järel teatas Kreeka valitsus, et plaanib teha tõsiseid muudatusi migratsioonipoliitikas, et tulla toime riiki tabanud migratsiooniuputusega.

Kreeka valitsuse kõneisiku Stelios Petsase sõnul on Kreeka valitsus otsustanud karmistada riigi asüülitaotlussüsteemi ja suurendada deporteerimiste arvu. Petsas kinnitas, et valitsus kavatseb järgmise aasta lõpuks saata riigist välja 10 000 migranti. Lisaks plaanitakse suurendada merevalvet, kiirendada asüüliprotseduure ja luua keskused kiireks väljasaatmiseks neile, kes on saabunud riiki illegaalselt või kellel ei ole õigust saada asüüli.

Viimastel kuudel on Kreeka seisnud silmitsi lakkamatu migratsioonivooga Türgi rannikult. Lesbose saarel asuv Euroopa suurim migrantide laager on muutunud tõeliseks monstrumiks. Esialgselt 3000 inimese jaoks mõeldud laagris on praegu 12 600 migranti.

Pühapäeval toimus Lesbose Moria laagris mitme hukkunuga tulekahju, mille olid süüdanud sealsamas elavad migrandid, kes ühtlasi üritasid takistada tuletõrjel tulekahju kustutamist. „Kreekat on tabanud siseriiklik kriis,“ ütles kodanikukaitse aseminister Lefteris Economou.

Ateena on süüdistanud Ankarat 2016. aastal Euroopa Liidu ja Türgi vahel sõlmitud leppe rikkumises. Kokkuleppe kohaselt lubas Ankara piirata Lähis-Idast ja Aafrikast Türgi kaudu Euroopasse suunduvate migrantide arvu.

Augustis ähvardas Türgi siseminister Süleyman Soylu hävitada kõik Euroopa valitsused. „Me seisame silmitsi ajaloo suurima migratsioonilainega. Kui me otsustame avada oma piiri migrantidele, ei suuda ükski Euroopa valitsus püsida kauem kui kuus kuud. Soovitame neil meie kannatust mitte proovile panna.“

Ainuüksi möödunud kuul saabus Kreekasse üle mere ligi 7000 illegaali, mis on suurim arv alates 2016. aastast.

Allikad: Voice of Europe, Reuters

Refereeris Triin van Doorslaer