Ühendkuningriigi peaminister Boris Johnson on avaldanud lootust, et Ungari vetostab järjekordse Brexiti pikenduspalve, juhul kui valitsus seda kohtu nõudmisel on sunnitud paluma.
Ühendkuningriigi parlamendis hiljuti vastuvõetud seadus, nn Benn Act, nõuab peaministrilt, et ta peab saatma Brexiti pikenduspalve Brüsselile, kui 19. oktoobriks ei ole saavutatud kokkulepet leppega lahkumiseks. Ühtlasi välistaks see leppeta lahkumise.
The Telegraph kirjutab, et reede õhtul olevat Johnsoni valitsusliikmed võtnud ühendust Ungari valitsusega, kindlustamaks Ungari vetot uuele pikenduspalvele (pikenduseks on vajalik kõigi 27 liikmesriigi nõusolekut).
Boris Johnson on korduvalt kinnitanud, et Ühendkuningriik lahkub EL-ist 31. oktoobril, seda siis kas leppega või leppeta. Samas on valitsus asunud täitma ka Šoti kohtu korraldust, millega nad peavad saatma Brüsselile pikenduspalve, kui lepet ei saavutata 19. oktoobriks.
Euroskeptilise uurimisrühma (Eurosceptic European Research Group) juht Steve Bakeri hinnangul näitab see, et valitsus täidab seadust. „Kuid see ei tähenda, et me tingimata ka Brexitit pikendame. See ei tähenda, et me jääme EL-i kauemaks kui 31. oktoobriks. Me lahkume,“ ütles Baker.
Justiitsminister Robert Buckland aga avaldas lootust, et EL on valmis kompromissideks. „Meie oleme oma kompromissettepanekud teinud ja me loodame, et EL on selleks samuti valmis. Ühendkuningriigis tahavad inimesed Brexiti üle nääklemise selja taha jätta.“
Valitsuse allikate sõnul on Johnson valmis otsima ka mooduseid, kuidas seadusest mööda minna. Kolm valitsuse liiget kohtusid reedel Ungari välisministri Peter Szijjarto ja Ungari suursaadikuga ning ühe valitsuse liikme sõnul on Ungari veto kõige tõenäolisem võimalus Benn Acti peatamiseks.
Oponendid on vetostamise plaani hirmus pöördunud Šoti kohtu poole, et kohus keelaks peaministril julgustamast EL-i liitlasi hääletama pikendamise vastu.
Allikas: The Telegraph
Refereeris Triin van Doorslaer